Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Pakistan'da Bayındır'ın Tamamlayamadığı Yol İçin yeni İhale Açıldı

Pakistan hükümeti tamamlanamayan Peşaver-İslamabad karayolu için bir Türk konsorsiyumunun da katıldığı yeni ihale düzenliyor. Karayolunun bir bölümünü

Dünyaakistan hükümeti tamamlanamayan Peşaver-İslamabad karayolu için bir Türk konsorsiyumunun da katıldığı yeni ihale düzenliyor. Karayolunun bir bölümünü zamanında tamamlayamayan Türk müteahhitlik firması Bayındır ise projeden uzaklaştırıldı.
1993 yılında 16 milyar Rupi'ye (yaklaşık 270 milyon$, 447 trilyon TL) malolacağı tahmin edilen ancak şimdiden maliyeti 40 milyar Rupiyi aşan otoyolun inşaatının tamamlanması için Türk firmaları Limak, Kolin, Teksar, İzhar, Gammon, Karcon ve MMB-Sky'dan oluşan bir konsorsiyum da teklif verdi. İhaleye Frontier Works Organisation'ın yanısıra Pakistanlı müteahhit firmalar SKB, Descon, Husnain Construction, Habib Rafiq Construction, Hakas, Sachal, Shahzaman, Mian Nisar ve Sanaullah & Moosid'in oluşturduğu bir diğer konsorsiyum da katılıyor. Projenin tamamlanmasının maliyetinin toplam 50 milyar Rupi'yi aşacağı tahmin ediliyor.

Bayındır'ın aldığı ilk ihaleye göre şirket 2002 yılının Aralık ayında projeyi tamamlaması gerekiyordu ancak çeşitli sebeplerden dolayı inşaatın son iki aşaması tamamlanamamıştı. Geçtiğimiz aylarda Pakistan hükümeti sözleşmeyi feshetmesinin ardından şirkete garantörlük yapan bankalardan 600 milyon Rupi tazminat talep etmişti. Türk mahkemeler ise taraflar arasındaki ihtilaf çözülmeden tazminat ödenmesini uygun bulmamıştı.

(1 Rupi=0.01695$=28,900 TL)

http://www.yapi.com.tr/haberler/pakistanda-bayindirin-tamamlayamadigi-yol-icin-yeni-ihale-acildi_2021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!