Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pakistan'ın Enerji Açığını Türkler Kapatacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yönü öne çıkan Pakistan ile İran ziyaretinden ihracatçı, nakliye ve vergi yüküne çözüm bekliyor. iki ülke, müteahhitler açısından büyük fırsatlar sunarken, günde 4-5 saat elektrik kesintisi uygulayan Pakistan'ın enerji açığı da Türk şirketlere iş alanı olarak öne çıkıyor.

Referans Gazetesi
Pakistan'ın Enerji Açığını Türkler Kapatacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yönü öne çıkan Pakistan ile İran ziyaretinden ihracatçı, nakliye ve vergi yüküne çözüm bekliyor. iki ülke, müteahhitler açısından büyük fırsatlar sunarken, günde 4-5 saat elektrik kesintisi uygulayan Pakistan'ın enerji açığı da Türk şirketlere iş alanı olarak öne çıkıyor.

İki ülke de ihracatta ortak demir yolu hattındaki eksikler ve yüksek gümrük vergileri sorunu yaşanıyor. Türkiye, İran ve Pakistan'ı birbirine bağlayan demir yolu hattı, yaklaşık 2 ay önce hayata geçirilse de sürekli işletilmiyor. Türk firmaların bu pazarlardaki rekabetçiliğini azaltan gümrük vergileri sorununa çözüm getireceği beklenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması (ECOTA) da bir türlü imzalanmıyor. Ancak Pakistan'ın Türkiye'yle serbest ticaret anlaşmasına sıcak baktığını söyleyen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ali Irvalı, Erdoğan'ın ziyaretinde bu yönde bir adım atılabileceğini kaydetti. DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkan Yardımcısı Bilgin Aygün de İranlıların Türk TIR'larından aldığı akaryakıt fiyat farkında çözüm için çabaların arttığını söyledi. İran ile Pakistan, müteahhitlik firmalarına ise çeşitli fırsatlar sunuyor.
 
Sınırda ortak bölge, enerjide fırsat olur

Aygün, Türkiye'nin 10 milyar doların üzerinde ticaret yaptığı ve 100 kadar yatırımcısının bulunduğu İran pazarının önemi üzerinde dururken, taşımacılık sorunlarına çözüm istedi. Malların İran'a kadar rahat gittiğini ancak maliyeti düşük olan demir yolu hattının sürekli işletilmediğini söyleyen Aygün, hattın güçlendirilmesiyle nakliye giderlerinin düşürülmesi ihtiyacını vurguladı. Aygün, böyle bir çalışmayı İran'ın da istediğini belirtti.

Ancak İran'ın hantal bürokrasisine işaret eden Aygün, "Petrol rafinerisinden otomobil sanayiine kadar yatırımcı arayışındalar. Serbest bölgelere firmaları davet ediyorlar ama halen oturmuş bir yatırım iklimi yok" dedi. Buna karşın pazarın Türkiye için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Aygün, sınırda ortak serbest bölge kurulması projesinin enerji yoğun sektörlerde olmasının avantaj sağlayacağını belirtti.
 
Çinli müteahhit yerine bizi çağırıyorlar

DEİK Türk-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ali Irvalı ise "3-4 yıl önceye kadar Pakistan'la ilişkilerimiz artacağına azalmıştı. Şimdi 600 milyonluk ortak ticaretin 2 milyar dolara çıkarılması hedefi var" dedi. Ülkede enerji, altyapı ve konut yatırımlarına işaret eden Irvalı, "5 bin megavatlık enerji açıkları var. Her gün şehirlerde 4-5 saat elektrik kesintisi uygulanıyor. Türk firmalarımız bu alanda çalışmalara başladı bile. Pakistan'ın en büyük barajının yapımı için çıkılan 8 milyar dolarlık ihaleye de Türk firmaları ortak teklif verdi" dedi.

Çinli firmaların sektörde sıkıntı yarattığını söyleyen Irvalı, "Son 10 yılda çok sayıda Çinli firma sektöre girince damping nedeniyle Türk müteahhitler biraz çekilmek zorunda kaldı. Ama şimdi Çinlilerin işleri tamamlamaması veya kaliteden ödün vermesi gibi nedenlerle Pakistan, Türk müteahhitleri çağırıyor" dedi. Irvalı, Pakistan'ın kalkınma çabalarının uluslararası kuruluşlarca finanse edildiğini ve bu projelerde risksiz bir ortam olduğunu da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pakistanin-enerji-acigini-turkler-kapatacak_73730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!