Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Palmira’da Heykellerin Onarımına Başlandı

Şam Ulusal Müzesi’nden uzmanlar, antik Palmira’da IŞİD’den kurtarılan heykellerin onarımına başladı. Suriyeli uzmanlara bu süreçte söz verildiği gibi UNESCO uzmanları değil Rus uzmanlar yardımcı oluyor.

yapi.com.tr
Palmira’da Heykellerin Onarımına Başlandı

Batı ülkeleri ve UNESCO dahil uluslararası örgütler, Palmira’nın onarımına yardımcı olmaya hazır olduklarını açıklamış ama bugüne kadar hiçbir katılımda bulunmamıştı. Sputnik muhabirinin aktardığına göre, Şam Ulusal Müzesi Genel Müdürü Mahmud Ali Hamud, müzeye ait laboratuvarın uzmanlarının Palmira’da IŞİD’den kurtarılan heykellerin onarımına başladığını belirterek, “Palmira’da UNESCO temsilcileri yok” dedi. Kurtarılan heykellerin onarımı için para Suriye hükümeti tarafından verildi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; onarıldıktan sonra heykeller halka sergilenecek. Savaş sırasında faaliyeti askıya alınan müzenin kendisi de 2 ay sonra açılmayı planlıyor. Şam Ulusal Müzesi Laboratuvarı Direktörü Muhammed Halid Esad da şu açıklamada bulundu:

“Şimdi 8 kişilik grubumuz, kurtarılarak Palmira’dan getirilen heykellerin onarımına başladı. Daha sonra grup genişleyecek, uzman sayısı artacak ve çalışma hacmi de artırılacak. Çalışma çok zor. Teröristler heykelleri çok sayıda parçaya böldü ve biz onları deyim yerindeyse puzzlle gibi toplamaya çalışıyoruz. Moskova merkezli Puşkin Devlet Müzesi uzmanları bize yardımcı oluyor. Onlar, mozaik ve kültürel değerlerin küçük parçaların onarımıyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Bu çok önemli bir yardım”. Muhammed Halid Esad, “Zararı ve Palmira’nın onarımı için gerekecek parayı hesaplamak zor. Ama biz anıtların onarım planını hazırladık. UNESCO bunu nasıl görüyor bilmiyorum, onların uzmanları bizimle görüşmedi. Ancak Rusya’dan mimarların buraya geldiğini biliyorum” diye anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/palmirada-heykellerin-onarimina-baslandi_166773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!