Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pamukkale'ye Bakanlık İncelemesi

Sorunlar yumağı haline gelen Denizli'nin Dünya Miras Listesi'ndeki beyaz cenneti Pamukkale, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerini ağırladı.

Vatan Gazetesi
Pamukkale'ye Bakanlık İncelemesi

orunlar yumağı haline gelen Denizli'nin Dünya Miras Listesi'ndeki beyaz cenneti Pamukkale, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerini ağırladı. Bakanlık yetkilileri örenyeri gelirleri, inşaatı tamamlanan ancak işletmesinde karar verilmediği için sazlıklarla kaplanan Kocakur Gölet ve Rekreasyon Alanı ile araç girişinin yasaklanması nedeniyle alternatif ulaşım seçeneklerinin tespiti konularında incelemeler yaptı.

Pamukkale'ye gelen DÖSİM (Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü) Genel Müdürü Enver Altıntaç ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Vali Hasan Canpolat, Pamukkale'den Sorumlu Vali Yardımcısı Kemal Özgün, Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Denizli Müze Müdürü Hüseyin Baysal'la birlikte travertenleri, Kocaçukur'u, termal havuzu, seyir teraslarını ve örenyerini gezerek inceleme yaptı. Heyetin yaptığı incelemelerin sonucunda rapor hazırlayarak, Bakan Atilla Koç'a sunacağı belirtildi.

Denizli Valisi Hasan Canpolat, bakanlık yetkilileriyle Pamukkale'nin hukuki durumunu değerlendirip, yapılacak çalışmalar hakkında çalışmalar yaptıklarını, Özel İdare ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki hukuki durumu incelediklerini, şu anda açıklama yapmak için erken olduğunu söyledi. Vali Canpolat, "Pamukkale'yle ilgili görüşmeler ve çalışmalar belli bir olgunlaşmaya doğru gidiyor. Şu anda açıklama yapmak için erken. Yapılacak çalışmalar sonucunda inşallah Pamukkale konusunda daha aydınlık bir noktaya doğru gidilecek. Alınacak kararları biz de kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Vali merkeze alınmıştı
Pamukkale Örenyeri gelirlerinin bakanlığa gönderilmesi konusunda Bakan Atilla Koç ile Denizli eski Valisi Gazi Şimşek arasında uzun süre anlaşmazlık yaşanmış, Vali Şimşek'in merkeze alınmasının nedenlerinden birinin de örenyeri gelirlerini Ankara'ya göndermemesi olarak gösterilmişti. Yeni Vali Hasan Canpolat'ın Denizli'de göreve başlamasından sonra Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Denizli'ye gelerek Pamukkale'de incelemelerde bulundu ve örenyeri gelirleri konusunda hukukun gereğinin yapılacağını açıkladı. Denizli Valiliği de, 1994 yılında alınan kararı uygulayarak Pamukkale Örenyeri'ne araç girişini yasakladı, Pamukkale'de yeni düzenlemeler yapmak için çalışmalara başladı. Örenyeri gelirlerinin Ankara'ya gönderilip gönderilmediği konusunda ise açıklama yapılmadı.

Bakanlık bürokratlarının Denizli ziyaretlerinin ardından hazırlayacakları rapor doğrultusunda, Bakanlık ve Denizli Valiliği'nin Pamukkale için yeni bir yol haritası hazırlayıp radikal kararlar almaları bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pamukkaleye-bakanlik-incelemesi_49584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!