Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Panelsan Halka Arz Oluyor

2022 yılında halka arz onayı alan Panelsan, halka arzdan elde edeceği kaynağın önemli bir kısmını ek üretim tesisi yapımında kullanmayı hedefliyor.

yapi.com.tr
Panelsan Halka Arz Oluyor

Çatı ve cephe panelleri sektörünün lider kuruluşlarından Panelsan, 2022 yılında halka arz onayı alan ilk şirket oldu. Paylarının halka arzı için yaptığı izahname başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan Panelsan, paylarının ek satış hariç yüzde 25.67’sini halka arz ediyor. Gedik Yatırım liderliğinde yürütülecek talep toplama sürecinde; fiyat 10.20 TL olarak belirlenirken talep toplama ise 9-10-11 Şubat 2022 tarihlerinde yapılacak. Faaliyet gösterdiği çatı ve cephe panelleri sektöründe borsada işlem görecek tek firma olan Panelsan halka arzdan elde edeceği kaynağın önemli bir kısmını ek üretim tesisi yapımında kullanmayı amaçlıyor.

25’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Panelsan, sandviç panel üretimi, EPS ısı yalıtım levha ve özel ölçü blok üretimi ile EPS enjeksiyon kalıplı özel ürün üretiminde faaliyet gösteriyor. Ankara Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaklaşık 57 bin metrekare üzerinde bulunan 22 bin metrekarelik kapalı alandaki tesisinde üretimlerini gerçekleştiren Panelsan, Kazakistan’ın Almaty şehrinde de sandviç panel üretim tesisi ve yine Ankara Polatlı’daki mevcut tesislerinde ek bir sandviç panel üretim hattı kurmayı hedefliyor. 

Ar-Ge Merkezi olabilmek için Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na resmi başvuru sürecinde olan Panelsan, istikrarlı biçimde ISO ikinci 500 listesinde yer alıyor. 2021 yılının ilk dokuz ayını 393.2 milyon TL satış ile tamamlayan Panelsan’ın, 2020 yılının ilk dokuz ayına göre 2021 yılının aynı döneminde hasılattaki büyüme oranı ise yaklaşık yüzde 88 olarak gerçekleşti.

“Halka arz sürecimiz yeni yatırım yapma istediğimizle başladı”
Halka arz ve gelecek hedeflerine yönelik açıklamalar yapan Panelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Recep Kaan Maşlak, “Yeni yatırım yapma isteğimizle başlayan halka arz düşüncemizin temelini, şirketimizin sandviç panel hattı kapasite kullanımının yükselmesi oluşturuyor. Ankara’da yapılması planlanan yeni sandviç panel hattı yatırımının halka arz geliriyle finanse edilebilecek olması, halka arzın verimli stok yönetimi politikasına katkı sağlayacak olması, kurumsallaşma ve pozitif beklentiler halka açılma kararı almamızı sağladı. Ayrıca sektörde vizyon lideri olan Panelsan’ın Borsa İstanbul’da sektörü temsil eden tek firma olacak olması da bizim için çok değerli. Halka arz gelirinin yüzde 50-55’ini mevcut fabrikamızın yanında kurulacak ek fabrika binasının yapımı ile ek panel hattı yatırımında, yüzde 45-50’sini başta hammadde alımı olmak üzere işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasında, yüzde 5-10’unun ise finansal borçların ödenmesinde kullanmayı planlıyoruz” dedi.

 

*

Panelsan Hakkında

Sektördeki 20’nci yılına yaklaşan Panelsan A.Ş., 2004 yılında Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulmuştur. İlk olarak mineral yün (taşyünü-camyünü) ve Expanded Polysytrene Polistren (EPS) yalıtımlı sandviç panel üreten Panelsan, değişen ve gelişen coğrafyada, sandviç panel ile EPS ürünlerine ihtiyacın artacağını ön görerek 2005 yılında EPS yalıtım levhaları ve enjeksiyon kalıp özel ürünleri üretim hattını devreye almıştır. 2014 yılında çalışma ve yatırımlarını, Kaizen ve 5S ile destekleyen Panelsan, Poliüretan (PUR) ve Poliizosiyanurat (PIR) yalıtımlı sandviç panel hattını devreye sokmuştur.

Yaklaşık 57 bin metrekare üzerindeki 22 bin metrekarelik kapalı alandaki tesisinde gerçekleştirdiği üretimle Panelsan sektörde; ısı yalıtımı, hava geçirimsizliği, hijyen, terleme, güvenlik, estetik, yangın yalıtımı gibi tüm ihtiyaçlara cevap verecek ürün gamına sahiptir. Toplam kalite yönetimi anlayışı, üç farklı kıtada talep gören FM Global sertifikalı ürünleriyle Panelsan, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Afrika ile Avrupa’da aranılan ve kullanılan bir markadır. Ar-Ge çalışmalarıyla yüksek teknolojiyi kullanan Panelsan, inovasyon niteliği güçlü yalıtım değerlerine sahip, çevreci ve ekonomik ürünlerini pazara sunmaktadır. Yenilikçi projeleriyle birlikte resmi bir Ar-Ge Merkezi olabilmek için çalışmalarını yoğunlaştıran Panelsan Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na başvuru sürecindedir. İstikrarlı biçimde ISO ikinci 500 listesinde yer alan Panelsan, ürünlerini 25’ten fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) için ürettiği özel panel formu ve 12 yıl sistem garantili aparat sistemleriyle, alanında öncü olan Panelsan, 2020 yılında Polatlı OSB’deki üretim tesislerinin çatısına 1.200.000 kwh elektrik üretimi için GES kurulumu gerçekleştirmiştir. Bu sayede yıllık ortalama 42 ton karbon sera gazı emisyonu kazancı sağlayan Panelsan, kurduğu sistem sayesinde doğaya 3 bin 500 adet ağaç kazandırmıştır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/panelsan-halka-arz-oluyor_189047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!