Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Panora AVM ICSC 2009 Başarı Ödülü'nü Barselona'da Aldı

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi, ICSC 2009 Başarı Ödülü'nü Barselona’da 23 Nisan’da gerçekleştirilen ödül töreniyle aldı. Panora AVM'nin tasarımını yapan A Tasarım Mimarlık, 2004 yılında da Armada Alışveriş Merkezi ile ICSC'den (Uluslarası Alışveriş Merkezleri Birliği) Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü’nü almıştı.

yapi.com.tr
Panora AVM ICSC 2009 Başarı Ödülü'nü Barselona'da Aldı

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi, ICSC 2009 Başarı Ödülü'nü Barselona’da 23 Nisan’da gerçekleştirilen törenle aldı. Panora AVM'nin tasarımını yapan A Tasarım Mimarlık, 2004 yılında da Armada Alışveriş Merkezi ile ICSC'den (Uluslarası Alışveriş Merkezleri Birliği) Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü’nü almıştı. ICSC 2009’da tüm kategori finalistleri arasında Türkiye'den 4 proje yer aldı.
 
Yüksek Mimar Ali Osman Öztürk tarafından Ankara'da kurulan ve geçtiğimiz aylarda İstanbul’da ilk şubesini açan A Tasarım Mimarlık'ın Ankara’nın yanısıra İstanbul ve Anadolu’da birçok mimari uygulamaları bulunuyor.

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi tasarımında, mevcut alışveriş merkezleri tipolojisinin dışına çıkılarak, farklı yaklaşımlar benimsenmiş. Ankara’nın güneyinde, seçkin konut yerleşimlerine yakın bir bölgede yer alan AVM, çevresel etki yaratacak büyük bir düzenleme olarak ele alınmış. Önündeki park alanı, yapıyla bir bütün olarak tasarlanmış; bulvara ve parka bakan 300 metrelik cephenin hemen hemen tümü şeffaflaştırılmıştır.

Projenin, içerdiği sosyal ve kültürel aktivite mekânları ile bölgenin önemli bir eksiğini kapatması ve şehrin bir parçasını ‘alt merkez’ olarak dönüştürmesi amaçlanmış. Kuzey ışığından yararlanılarak şeffaflığın ön plana çıkarıldığı bir mimariyle iç ve dış görsel ilişkilerin kurulması hedeflenmiş. İç mekândaki düzenlemeler, kent ölçeğinde mekânlar olarak kurgulanmış.

İki kat yüksekliğindeki mağazalarla, iç sokakta bulvar etkisi yaratılması hedeflenmiş. İç sokak ortasında yer alan ve ana girişi karşılayan meydanın zeminine Pir’i Reis haritası işlenmiş. Tavanı ise cam jeodezik kubbeyle örtülmüş. Panoramik manzaraya açılan cephesiyle food court mekanı, tipolojiden farklılaştırılmış. Ana girişin sağında ve solunda alışveriş merkezinden bağımsız olarak çalışabilen restoranlarla dış mekan kullanımı desteklenmiş. Tüm yapıda doğal ışık alımı sağlanmış.

http://www.yapi.com.tr/haberler/panora-avm-icsc-2009-basari-odulunu-barselonada-aldi_68498.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!