Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Paralar Buharlaşıyor, Devlet İzliyor

Yeşilırmak üzerinde DSİ tarafından inşaa ettirilmiş olan Kumköy Hidroelektrik Santrali’nin IC İÇTAŞ Enerji A.Ş.’ye devredilmesi esnasında, devir bedeli olarak DSİ tarafından önce 39.281.592 TL, sonrasında 53.602.336 TL hesaplama yapıldı. Son olarak yapılan üçüncü bir hesaplamayla da Kumköy HES 5.665.584 TL’ye devredildi.

Cumhuriyet PORTAL
Paralar Buharlaşıyor, Devlet İzliyor

Yeşilırmak üzerinde DSİ tarafından inşaa ettirilmiş olan Kumköy Hidroelektrik Santrali’nin IC İÇTAŞ Enerji A.Ş.’ye devredilmesi esnasında, devir bedeli olarak DSİ tarafından önce 39.281.592 TL, sonrasında 53.602.336 TL hesaplama yapıldı. Son olarak yapılan üçüncü bir hesaplamayla da Kumköy HES 5.665.584 TL’ye devredildi. Hesaplamalar arasındaki anormal farklılıklar üzerine Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası’nın (ESM) Samsun Şubesi DSİ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yapmış olduğu müracaat sonucunda ki incelemede Kumköy HES’in bedeli 25 144 766 TL olarak hesaplandı. Böylece Kumköy HES’in devir bedeli olarak 4 farklı hesaplama ortaya çıktı.

ESM Samsun Şubesi, DSİ Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu yazılı başvuruda Kumköy HES’in bedelinin hesaplanmasında sorunlara yol açan hesaplama yöntemiyle Türkiye genelinde kaç tane Hidroelektrik Santrali’nin devredildiğini sordu. DSİ Genel Müdürlüğü 25 Eylül 2009 tarih ve 9367 sayılı cevap yazısında Kumköy HES’in devir bedelinin hatalı hesaplama yöntemiyle Türkiye genelinde Ulubat-Çınar HES, Uzunçayır HES, Cindere HES, Köprübaşı HES ve DİM HES olmak üzere 5 adet HES’in daha devrinin yapıldığını belirtti.

Bunun üzerine ESM Samsun Şubesi, hem Kumköy HES’in bedelinin bağımsız bir kurul tarafından incelenmesi için, hem de devredilen diğer 5 HES’te de Kumköy HES’te yapılan hesaplama yanlışlığının yaşanmasının büyük olasılık olması nedeniyle, bu HES’lerin devir bedeli hesaplamalarının incelenmesi için Sayıştay Başkanlığı’na dosya sundu. Ancak; başvurunun üzerinden 7 ay geçmesine rağmen bu konuda bir gelişme olmaması üzerine ESM Samsun Şubesi, Sayıştay Başkanlığı’ndan soruşturmanın akıbeti hakkında bilgi istedi. Sayıştay Başkanlığı tarafından ESM Samsun Şubesi’ne gönderilen 26 Ekim 2010 tarih ve 72313 sayılı cevap yazısında şöyle denildi:

“Kumköy HES’in yargıya taşınmış olması, diğer Ulubat-Çınar HES, Uzunçayır HES, Cindere HES, Köprübaşı HES ve DİM HES’le ilgili enerji hissesi katılım payı hesap şekli ve sözleşmeleri Sayıştay Başkanlığı’na ibraz edilmediğinden bu hususlarda yapılacak herhangi bir işlem bulunmadığı bildirilmiştir.”

Konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan “Sayıştay Başkanlığı; yapılan devir bedeli hesaplamalarındaki yanlışlıkların bizzat DSİ Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilmiş olan Kumköy HES’in ve aynı hatalı hesaplama yöntemiyle devir edildikleri yine bizzat DSİ Genel Müdürlüğü yazısıyla sabit olan Ulubat-Çınar HES, Uzunçayır HES, Cindere HES, Köprübaşı HES ve DİM HES’in devir bedellerinin hesaplamalarını trajikomik gerekçelerle inceleme gereği duymamıştır. Oysa; sendikamızın Sayıştay Başkanlığı’ndan talebi açıktır. Kumköy HES’in devir bedeli olarak ortada aralarında fahiş farklar bulunan 4 farklı hesaplamanın olması ve aynı hatalı hesaplama yöntemiyle 5 tane HES’in daha devrinin yapılması nedeniyle, bütün bu santrallerin devir bedeli hesaplamalarının kamu adına incelenmesi ve olması gereken gerçek devir bedellerinin ortaya çıkarılmasıdır” dedi.

Bunun hesabını kim soracak?

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu ülkede tüyü bitmemiş yetim hakkını koruyacak devletin bir kurumu yok mu? Bu fakir milletin parasının hesabını soracak devletin bir kurumu yok mu? Devletin milyonlarca lirasının buharlaşmasına seyirci mi kalacağız? Bu dosyaları; Anayasanın 160’ıncı maddesiyle, kamu kuruluşlarının tüm hesaplarını inceleme yetkisi bizzat verilmiş olan Sayıştay incelemeyecekse, kim inceleyecek? Tam 1 yıldır milletin parasının hesabını soracak bir kurum bulamıyoruz. İstediğimiz şey çok mu zor? Kimseye samanlıkta iğne aratmıyoruz! Devir bedellerinin hesaplanmasında sorunlar olduğu açık seçik ortada olan 6 tane Hidroelektrik Santralinin devir bedeli hesaplamalarının incelenmesini istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/paralar-buharlasiyor-devlet-izliyor_84354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!