Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Parasını Bankaya Yatırdı ‘Kulağımı Çek, İnşaatı Yaptıkça Öde’ İmzası Attı

Timur Gayrımenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, “Kağıthane’de başladığımız ‘Nef 11’ için Denizbank’a proje bedelinin tümünü yatırdık. İnşaatı yaptıkça, ‘hakediş’le paramızı çekeceğiz. Böylece sektörde ‘sat-yap’ sisteminden ‘garantili proje’ modeline geçmiş olduk” dedi.

Hürriyet GazetesiSektöre 1977 yılından itibaren arazi geliştirmeyle giren, 2004’ten itibaren projelere de soyunan Timur Gayrımenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, “Eskiden Türkiye’de ‘yap-sat modeli’ vardı. 2004’ten sonra, ‘sat-yap modeli’ne geçildi. Biz şimdi ‘garantili proje’ sistemini başlattık. Projemizin parasını bankaya yatırdık. İnşaatı yaptıkça, banka kendi paramızı bize ödeyecek. Bizden konut alanlar, ‘Ya parası yetmez de bitiremezse’ kuşkusu yaşamayacak” dedi.

Kulağımızı çeksin istedik

Konut projesi geliştirmeye ‘Nef’ markasıyla girdiklerini, “Garantili Proje” sistemini İstanbul Kağıthane’deki “Nef 11”le devreye aldıklarını belirterek, şunları anlattı: “Bizi, ‘sat-yap’tan ayıracak model ararken, ‘kulağımızı çekecek birisi olmalı’ mantığından yola çıktık. Denizbank’a gittik, ‘Nef 11 paramız aslında hazır. Bunu size yatıralım, bize inşaatı yaptıkça ödeyin’ dedik. Denizbank, teklifimizi inceledi, modeli birlikte geliştirdik ve başlattık.”

Mevduat faizi veriyor

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk’le birlikte sohbet toplantısı düzenleyen Erden Timur, “Banka size paranızın karşılığında bir şey vermiyor mu?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Banka bize elbette mevduat faizi veriyor. İnşaat yürüdükçe, hakedişi alıyoruz. Kalan bölüme mevduat faizi uygulanıyor. Önemli olan aldığımız faizden çok, müşterilerimizin projeyi bitirecek paramızın bankada hazır beklediğini bilmesi.”

Gökhan Ertürk, “Nef 11’den konut almak için size kredi başvurusu yapanlara farklı uygulamanız olacak mı?” sorusu üzerine, “Elbette olacak. Normalda konut kredisi aylık faizi yüzde 0.89 düzeyinde. Proje bedeli bizde yattığı için faizi 0.85’e kadar düşürebiliyoruz” diye konuştu.  Erden Timur da, “Belki 0.82’ye de çekilebilir” sinyali verdi.

Allah verdi iki göz

Gökhan Ertürk, Timur Gayrımenkul’den “garantili proje” önerisini ilk aldıklarında şaşırdıklarını vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Bizim açımızdan ‘sıfır risk’ içeren bir uygulama. Tam, ‘Biz istedik bir göz, Allah verdi iki göz’ durumu söz konusu. Bu sistemde yatırımcının, bankanın ve konutu alanın, yani üç tarafın da riski söz konusu değil.”

Projelerin toplamı 450 milyon dolar

Timur Gayrımenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, “Nef Flats Levent 163”le başladıkları projelerin, “Nef Kemerburgaz”, “Nef Haliç”, “Nef Levent Ofis” ve “Nef Bebeköy Otel”le sürdüğünü vurguladı. Timur, projelerin toplam yatırım bedelinin 450 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Projelerin toplamı 450 milyon dolar

Timur Gayrımenkul Geliştirme Yapı ve Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, “Nef Flats Levent 163”le başladıkları projelerin, “Nef Kemerburgaz”, “Nef Haliç”, “Nef Levent Ofis” ve “Nef Bebeköy Otel”le sürdüğünü vurguladı. Timur, projelerin toplam yatırım bedelinin 450 milyon dolara ulaştığını belirtti.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/parasini-bankaya-yatirdi-kulagimi-cek-insaati-yaptikca-ode-imzasi-atti_86565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!