Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Paris' Figürlü Savaşçı Lahiti

Parion Antik Kenti’nde 2010 kazıları temmuz ayıyla birlikte, Erzurum Atatürk Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın başkanlığında başladı. 50 kişilik bir grubun yer aldığı çalışmalarda bu yıl, geçen dönemin sonunda belirlenen 2 bin yıllık odeonun günyüzüne çıkarılması hedefleniyor. Bu kapsamda

Radikal Gazetesi
'Paris' Figürlü Savaşçı Lahiti

Çanakkale'nin Parion Antik Kenti ndeki kazılarda bulunan lahit, arkeologları heyecanlandırdı. FOTOĞRAF: AA

Biga’nın Kemer köyünde bulunan Parion Antik Kenti’nde bu yılki kazıların ilk önemli buluntusu, nekropol bölgesinde çıkan savaşçı lahiti oldu.

Parion Antik Kenti’nde 2010 kazıları temmuz ayıyla birlikte, Erzurum Atatürk Üniversitesi Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın başkanlığında başladı. 50 kişilik bir grubun yer aldığı çalışmalarda bu yıl, geçen dönemin sonunda belirlenen 2 bin yıllık odeonun günyüzüne çıkarılması hedefleniyor. Bu kapsamda nekropol bölümünde devam eden kazı çalışmaları sırasında bir savaşçı lahiti bulundu.

Koku kabı, ter temizleme aleti ve bronz iğne

Kum taşından yontulmuş omurgalı lahiten çıkan buluntular kazı heyetini heyecanlandırdı. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran, lahitin içinde ‘lekythos’ adlı koku kabı, sporculara ait ‘metal strigilis’ adı verilen ter temizleme aleti ve bir bronz iğnenin yer aldığını ifade etti. Prof. Dr. Başaran, lahitle ilgili şu bilgileri verdi:

“Lahitteki iskeletin baş kısmının sağına bırakılan koku kabının üzerine, savaşa gitmek üzere ailesine veda eden bir savaşçı resmi, siyah figür tekniğiyle yapılmış. M.Ö. 6. yüzyılın sonlarına ait Arkaik dönem kabının üstündeki bu figürlerde yer alanın, Troya savaşına neden olan ve Parion’a adını veren Paris olabileceğini akıllara getiriyor. İki yanında annesi Hakabe ve karısı Helena ile kız kardeşlerine veda eden Paris, daha sonra Truva savaşlarına katılıyor şeklinde tasvir edilmiş. Figürler Parion’un kuruluş tarihi ve mitolojisi hakkında da bilgi veriyor.”

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/paris-figurlu-savasci-lahiti_80970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!