Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Paris’e Feminist Köprü

Paris’te Seine nehri üzerine inşa edilen en son köprü Fransa’nın önde gelen feminist yazarı Simone de Beauvoir’ın adını taşıyacak. Birbirine geçen çelik iki kavis şeklindeki köprü, Paris’in güneydoğusunda ekonomik ve kültürel hayatı canlandırma projesinin bir parçası.

NTV
Paris’e Feminist Köprü

b>Paris’te Seine nehri üzerine inşa edilen en son köprü Fransa’nın önde gelen feminist yazarı Simone de Beauvoir’ın adını taşıyacak. Birbirine geçen çelik iki kavis şeklindeki köprü, Paris’in güneydoğusunda ekonomik ve kültürel hayatı canlandırma projesinin bir parçası.

Varoluşçu felsefeci Jean Paul-Sartre’ın hayat arkadaşı De Beauvoir’ın 1949 yılında basılan İkinci Cins adlı kitabı feminist düşüncede bir kilometre taşı olarak kabul edilir.

304 metre uzunluğundaki köprü sadece yayalara açık olacak. Seine’in iki yakasının birbirinden en çok açıldığı noktalardan biri üzerine kurulan köprü nehir üzerinde hiçbir dayanak olmaksızın uzanıyor. François Mitterand ulusal kütüphanesi yakınlarında inşa edilen De Beauvoir köprüsünde yayaların yanısıra bisiklet sürücüleri için de şeritler var.

Köprü, eğlence alanlarının yer aldığı Bercy bölgesini Paris belediyesinin uzun zamandır kalkındırmaya ve yeni bir çehre kazandırmaya çalıştığı karşıdaki güney yakaya bağlıyor.

De Beauvoir ismi konusunda Avusturyalı mimar Dietmar Feichtinger daha tasarımını sunmadan önce karara varılmıştı. Mimar Feichtinger, ismin doğru bir karar olduğunu söylüyor:

“Köprü, ulusal kütüphane ile bir bağ içinde. İsmini yazın dünyasından bir kadından alması bence çok doğal.”

Avusturyalı mimar, Simone de Beauvoir’ın yaşadığı zamanın ilerisinde düşünen modern bir kadın olduğunu ve köprünün mimarisine bu açıdan da yakıştığını belirtti.

Simone de Beauvoir ve Jean-Paul Sartre, savaş sonrası Paris’in entellektürel dünyasına damgalarını vurmuştu. De Beauvoir, Sartre’dan altı yıl sonra 1986’da öldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/parise-feminist-kopru_47056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!