Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Paris'te Bir İstanbul Portresi

Fransa Mimarlık ve Miras Müzesi tarafından yayınlanan 'İstanbul: Bir Şehrin Portresi' adlı kitabın tanıtımı, Paris'te yapıldı. Fransa'nın tanınmış mimarlık tarihçilerinden Alain Borie ve Pierre Pinon'un yayına hazırladıkları eserde, İstanbul'un mimari tarihi ''Antik ve Orta Çağda Bizans'', ''Bir Osmanlı Şehri Olarak İstanbul'', ''Kozmopolit

yapi.com.tr / AA
Paris'te Bir İstanbul Portresi

Fransa Mimarlık ve Miras Müzesi tarafından yayınlanan 'İstanbul: Bir Şehrin Portresi' adlı kitabın tanıtımı, Paris'te yapıldı. Fransa'nın tanınmış mimarlık tarihçilerinden Alain Borie ve Pierre Pinon'un yayına hazırladıkları eserde, İstanbul'un mimari tarihi ''Antik ve Orta Çağda Bizans'', ''Bir Osmanlı Şehri Olarak İstanbul'', ''Kozmopolit İstanbul'' ve ''Çağdaş İstanbul'' olmak üzere dört başlık altında inceleniyor.
    
İstanbul'un çeşitli dönemlerindeki mimari gelişimin ve sorunlarının incelendiği kitapta çok sayıda renkli ve siyah-beyaz fotoğraf, mimari çizim ve gravürler de yer alıyor. Kitabın sonunda İstanbul'daki önemli mimari eserlerin bir rehberi bulunuyor. Kitapta, Zaha Hadid'in geleceğin İstanbul'u için yaptığı çizimler de yer alıyor.
    
Kitabın önsözünde, tarihte üç imparatorluğa başkentlik yapmış olan İstanbul'un geçen yüzyılda yaşadığı durgunluk dönemi nedeniyle üçüncü dünya şehri olduğunu, ancak son yıllarda gösterdiği performansla dünya çapında bir metropol haline geldiği vurgulanıyor. Kitapta, 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olmasının da dikkatleri tekrar İstanbul üzerinde topladığı belirtiliyor.
    
Müzenin kütüphanesinde, uzun yıllardır İstanbul üzerinde çalışmakta olan yazarlarca yapılan sunuşta, İstanbul, mimari tarihi slaytlar eşliğinde özetlendi. Toplantıda, Mimar Sinan, Balyan Efendi ve Sedat Hakkı Eldem'in İstanbul'un mimarisindeki yeri ve önemi anlatıldı. Toplantıyı takiben katılımcılara UNESCO Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde bir davet verildi.

Kitaba ilişkin olarak Pierre Pinon ile yapılan söyleşiye Mimarizm'in "İş Dışı" bölümünden ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/pariste-bir-istanbul-portresi_86237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!