Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Paris'te Canal Saint-Martin'in Yeni Sakinleri

"Les Enfants de Don Quichotte" (Don Kişot'un Çocukları) derneği, Fransa'da yaşayan yaklaşık 150 000 evsiz insana dikkat çekmek amacıyla bir eylem başlattı. Canal Saint Martin'in iki kıyısına 100 çadır kurarak başlattıkları eylemde çadır sayısı bugün 250'yi buldu.

yapi.com.tr/Neslihan Şık Glossetimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\50950.jpg" align="center" hspace=5 vspace=5>

Canal Saint-Martin Paris'in son derece keyifli yürüyüş alanlarından biri. 1825 yılında Napoleon tarafından açılan 4.5 km uzunluğundaki kanal, bugün köprüleri ve etrafındaki küçük kafeleri ile gözde bir gezinti yeri.

16 Aralık 2006'dan itibaren ise kanalın yeni konukları var. "Les Enfants de Don Quichotte" (Don Kişot'un Çocukları) derneği, Fransa'da yaşayan yaklaşık 150 000 evsiz insana dikkat çekmek amacıyla bir eylem başlattı. Canal Saint Martin'in iki kıyısına 100 çadır kurarak başlattıkları eylemde çadır sayısı bugün 250'yi buldu. Sadece evsizler değil, eyleme katılmak ve bu sorumluluğu paylaşmak isteyen Parisliler de bu çadırlara yerleşerek konuyu seçim öncesi politikacıların gündemine getirmek için uğraşıyorlar.

Les Enfants de Don Quichotte derneğinden Jean-Baptiste Legrand, "Çoğumuz evsizleri artık arabalar, binalar ya da ağaçlar gibi kentsel mekanın alışıldık bir parçası gibi algılamaya başladık. Bu eylemle sıradan insanların dikkatini evsizlerin yaşadıklarına çektik hatta bu deneyimi birlikte paylaşmalarını sağlıyoruz" diyor.

Yaklaşık bir aydır bu çadırlarda kalanlar arasında işini kaybettikten ya da boşandıktan sonra evsiz kalanlar, hatta çalıştığı halde Paris gibi pahalı bir şehirde ev kirasını karşılayamayanlar da var. "Medecins du Monde" adlı grup da geçtiğimiz yıl içinde Paris'teki evsizlere yaklaşık 400 kadar çadır dağıtmıştı, ancak farklı yerlerde kurulan bu çadırlara genellikle polis müdahale etmişti.

Canal Saint-Martin kıyılarında başlatılan bu eylem ise dikkat çekmeyi başardı. Les Enfant du Don Quichotte üyeleri, yetkililerle çözüm arayışı için bir araya gelip toplantılar yapmaya başladılar. Ancak verilen sözler yerine somut adımlar atılana kadar çadırlarda kalmaya devam edecekler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pariste-canal-saint-martinin-yeni-sakinleri_50950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!