Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nden Yeni Uygulama

İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 7.983.986 m²’ye çıkan yeşil alanların sulanmasında halen kullanılan otomotik ve akıllı su yönetim sistemlerine altlık veri oluşturulması amacıyla yeni bir program yaptırdı. Program sayesinde İstanbul’un 8 ayrı noktasında topraın 10 cm altına yerleştirilen elektrotlar sayesinde toprakta bağlı olan su (toprak üstü

yapi.com.tr
Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nden Yeni Uygulama

İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 7.983.986 m²’ye çıkan yeşil alanların sulanmasında halen kullanılan otomotik ve akıllı su yönetim sistemlerine altlık veri oluşturulması amacıyla yeni bir program yaptırdı. Program sayesinde İstanbul’un 8 ayrı noktasında topraın 10 cm altına yerleştirilen elektrotlar sayesinde toprakta bağlı olan su (toprak üstü nem) miktarı ve toprak üstü sıcaklık görülebiliyor. Topraktaki suyun durumuna  ve toprak üstü sıcaklığı göre yapılacak sulama ile de gereksiz sulamanın önüne geçilerek  yüzde 40’ın üzerinde bir su tasarrufu sağlanmış olacak.

Programın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin web sitesi üzerinde de kullanıma sunulması için çalışmalar devam ediyor. Böylece ilçe belediyeleri de kendi bölgelerindeki topraklarda nem ve su miktarını görerek suyun maksimum verimlilikle kullanılması sağlanacak.

Ayrıca ağırlıklı olarak şebeke suyundan faydalanan sahil parkları, büyük kavşak ve meydanlardaki yeşil alanlarda sondaj çalışmaları başlatılarak kuyu suyu kullanımına geçildi. Halen şehir şebeke suyu kullanılarak sulaması yapılan park ve yeşil alanlarda ise akıllı su yönetim sistemi kurulması suretiyle normal sulama yöntemlerine göre yüzde 35 oranında su tasarrufu sağlandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/park-ve-bahceler-mudurlugunden-yeni-uygulama_65394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!