Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Park Yıkılıp Cami Yapılacak

Bir yeşil alan daha yok olmayla karşı karşıya. İstanbul Alibeyköy’de bulunan yeşil alan ve çocuk parkı, 1999 yılından bu yana mahallenin çabasıyla 2005 yılına kadar çocukların oynadığı, yaşlıların nefes aldığı bir alandı. 2005 yılından sonra ne olduysa Eyüp Belediye Meclisi tarafından imarı ‘dini tesis’ olarak değiştirildi.

BirGün Gazetesi
Park Yıkılıp Cami Yapılacak

Bir yeşil alan daha yok olmayla karşı karşıya. İstanbul Alibeyköy’de bulunan yeşil alan ve çocuk parkı, 1999 yılından bu yana mahallenin çabasıyla 2005 yılına kadar çocukların oynadığı, yaşlıların nefes aldığı bir alandı. 2005 yılından sonra ne olduysa Eyüp Belediye Meclisi tarafından imarı ‘dini tesis’ olarak değiştirildi.

Geçtiğimiz günlerde belediye ekiplerince yıkımına başlanan park, mahalle sakinlerinin tek nefes aldığı mekân. Parkın yaklaşık yüz metre aşağısında cami bulunmasına rağmen belediyenin bu çabası ‘neden’ sorusunu akla getiriyor. Mahalle sakinlerinin yazdığı dilekçeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç olduğu gerekçesiyle alanın ‘dini tesis’ yapıldığı cevabını verdi. Fakat mahalle sakinleri yeni bir camiye ihtiyaç olmadığı görüşünde.

Belediye ekiplerince yenisi yapılacağı vaadiyle sökülmeye başlanan çocuk parkının bir başka boyutu da tehlike arz ediyor olaması.Vidaları sökülen park aletleri kazaya davetiye çıkarıyor. Çocuklar, demir direkler, vidası sökülmüş salıncak ve kaydıraklarda oynarken her an bir kazayla karşı karşıyalar. Belediye bu konuda henüz bir önlem almış değil.

Alibeyköy halkı, parkın yıkılması ve yeni cami inşa edilmesine tepkili.

Mahalle sakinlerinden Emirhan Dinç, “Camiye karşı değiliz fakat nefes aldığımız ve çocuklarımızın oyun oynadığı tek yer olan parkımıza hiçbir şekilde müdahale edilmesini istemiyoruz” diyor. Ayrıca mahalle içinde yeteri kadar cami olduğunu ifade eden ve parkın ağaçlandırılmasını yapan Dinç, “Cami çok, fakat nefes alacağımız alan yok. AKP zihniyeti ihtiyaç olduğundan değil, minare görmeye doyamadığı için bunu yapıyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘RANT PEŞİNDELER’

Belediyenin yapmak istediği caminin altına, alışveriş merkezi kurarak rant sağlamak hedefinde olduğunu iddia eden mahalle sakinleri, olayın bu bölgedeki nüfus potansiyelini bilenlerin rant sağlamak için yaptıkları görüşünde.

Ayrıca çocukların civar parklarda oynamaya gitmelerini öneren yetkililere tepki gösteren mahalle sakini ve bir önceki dönemin muhtar adayı Dilber Koçak, “Çocuklar bir alt sokağa oynamaya gidebiliyor da yetişkinler yüz metre ilerideki camiye gidemiyor mu? Belediyenin maksadını anlayabilmiş değiliz” diyor ve parkı yıktırmamak için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekliyor.

YA DEPREM OLURSA

Tek tek dinlediğimiz semt sakinleri, mahalledeki parkın başka bir işlevine de dikkat çektiler. Parkın  bölgede tek açık alan olduğu ve olası bir depremde sığınak olarak kullanılabileceğini belirterek, "Beton yığınları arasında sığınacağımız tek yer. Park  yıkılırsa olası bir depremde ne yapacağız? Bunu sorumlusu kim olacak?” diye soruyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/park-yikilip-cami-yapilacak_80915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!