Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Partiler Depremi Yok Sayıyor

Seçimlere bir aydan az bir süre kala partilerin seçim programları ve vaatleri netleşmeye başladı. Mazot fiyatlarının düşürülmesinden ÖSS'nin kaldırılmasına kadar pek çok konuda vaatlerde bulunan siyasi partilerin özellikle İstanbul için kaçınılmaz bir gerçek olan deprem konusundaki duyarsızlığı ise ürkütücü boyutlarda.

Birgün Gazetesi/Özlem ZORCAN/ Özgür GÜRLEYEN/ Ecem ENGİN
Partiler Depremi Yok Sayıyor

eçimlere bir aydan az bir süre kala partilerin seçim programları ve vaatleri netleşmeye başladı. Mazot fiyatlarının düşürülmesinden ÖSS'nin kaldırılmasına kadar pek çok konuda vaatlerde bulunan siyasi partilerin özellikle İstanbul için kaçınılmaz bir gerçek olan deprem konusundaki duyarsızlığı ise ürkütücü boyutlarda.

Kapatılan Deprem Konseyi'nin Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan siyasi partilerin deprem ve afet zararlarının azaltılması ile ilgili önemli bir çalışması olmadığını belirterek, "Seçimlerden önce partiler bu konuda çalışma yapar diye düşünüyorduk ama yapılmadı" dedi. İstanbul Deprem Master planının hazırlandığını, 2004 yılında Deprem Şurası'nın yapıldığını hatırlatan Eyidoğan, alınması gereken önlemlerin ortada olduğunu ancak hiçbir siyasi partinin bu konuda çalışma yapmadığını söyledi.

Raporları Uygulayan Yok
1999 depremi sonrasında yapılan araştırmaların Marmara Bölgesi'nde başta İstanbul olmak üzere pek çok ili etkileyecek bir depremi kesin bir şekilde ortaya koyduğunu söyleyen Eyidoğan, "Deprem master planı 2002 yılında bitti ama alınan kararlar uygulanmadı. Partiler birçok konuda vaatlerde bulunuyorlar ama deprem konusunu görmezlikten geliyorlar. Bunun nedeni ucuz ve popülist vaatlerle oy toplama amacında olmaları" diye konuştu. TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan depremin parti programlarında yer almamasının nedeninin, partilerin programlarını ülke gerçeklerinin dışında oy kaygısıyla hazırlamalarına bağladı. Gündoğdu, "Bu korunu gündemin birinci maddesi yapmadan diğer sorunlara çözüm aramak mümkün değildir. 17 Ağustos'un etkileri ortada. Bu yüzden başta kendini solda niteleyen partiler olmak üzere bütün partiler bu konuya gereken ciddiyetle yaklaşmalıdır" açıklamasını yaptı.

'Mazot Kadar Önemli Değil mi?'
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası da yaptığı yazılı açıklamada, "Bu sorun üvey evlat muamelesi görüyor. Bu durum partilerimizle birlikte kamuoyunun halkın gerçek sorun ve ihtiyaçlarından ne kadar uzak olduğunun kanıtıdır. Deprem konusunun, mazot fiyatı, ÖSS kadar gündeme gelmemesi, insan hayatına verdiğimiz önemin göstergesidir" denildi.

Olası İstanbul depremi 7.8 olabilir

Olası İstanbul depreminin, hazırlanan bir çok rapora göre minimum 7.2 -7.8 büyüklüğünde ve 80 ile 180 saniye arasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Sadece Anadolu Yakası'nda tamamen yıkılacak konut sayısı 481 bin olarak tahmin edilirken, oturulamaz durumda olacak konut sayısı ise 917 bin olarak öngörülüyor. Tahminlere göre gerekli tedbirlerin alınmaması halinde bu tür bir deprem İstanbul'da 90 ile 140 bin kişinin yaşamını yitirmesine ve 100 milyar doların üzerinde maddi kayba yol açacak. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Marmara Depremi'nin 2006 yılı itibariyle Türkiye'ye 7 yıllık faturası 8.5 milyar doları buldu. Marmara depremi arkasında büyük maddi ve manevi hasarlar bıraktı. Depremin doğrudan eddleri 4.1 milyar dolarlık zarara yol açarken dolaylı eddlerle bu rakam 8.5 milyar dolara ulaştı. Resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin yaşamını yitirdiği ve yaklaşık 44 bin kişinin yaralandığı depremde Türkiye ekonomisine de ağır darbe vurdu. Türkiye depremlerin yol açtığı zararlar göz önüne alındığında dünya dördüncüsü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/partiler-depremi-yok-sayiyor_54965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!