Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Paslanmaz Çelik Uzmanıyız

1955 yılından itibaren İzmir’de demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Özimeks Ltd. Şti., 1984 yılından itibaren “paslanmaz çelik” ithalat stokçu

Ticaretb>1955 yılından itibaren İzmir’de demir çelik sektöründe faaliyet gösteren Özimeks Ltd. Şti., 1984 yılından itibaren “paslanmaz çelik” ithalat stokçusu vasfında dış ticaret şirketi olarak faaliyetini sürdürüyor.

Sac, levha-rulo ve yuvarlak çubuk ithalatı, toptan ve perakende satışında başarılı bir şekilde büyüme gerçekleştiren Özimeks, İzmir’in yanı sıra, 1987 yılında İstanbul’da Genel Satış Mağazası açarak tüm yurt çapında hizmet veriyor.

1992 yılından itibaren sırası ile dikişli dikişsiz paslanmaz çelik borular, kare ve dikdörtgen profiller, dişli veya kayaklı fitings, vana ve nihayet lama, kare-altıgen köşebent, NPI-NPU gibi sıkça ihtiyaç duyulan çelik çeşitlerini ithal ettiklerini söyleyen Özimeks Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı H. Kemal Özkan, “Paslanmaz sac konusunda, tüm bu saydığımız ürünleri, dünyanın en önde ve sayılan üreticilerinden doğrudan ithal ederek, Türk sanayisinin hizmetine sunuyoruz” dedi.

Şirketin 80’li yıllardan itibaren hızlı bir büyüme trendine girdiklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özkan, “1997 yılında üretim ve tüm dünya pazarlarına ulaşmak amacı ile Ege Serbest Bölgesi’nde ve Almanya’da birer firma kurduk. Bu gelişmelerin ardından, yurt dışında ABD ve Çin’de de birer firma kurmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Üründe kaliteyi ön planda tutan Özimeks, yurt içinde geliştirdikleri hizmet atağını güçlendirerek iç pazarda tüm isteklere cevap verecek düzeye geldiklerinin altını çizdi. Bunun yanı sıra Özimeks, yurt dışında pazarlama ağını geliştirmeyi hedefliyor. Gelişme hedefleri içinde Almanya’dan sonra Amerika ve Çin’de de bir firma kurmak için mevzuat ve teknik araştırma çalışmaları yaptıklarını ifade eden Özkan, “İlgili ülkelerin mevzuatlarını ve iş koşullarını araştırmak üzere, 6 aylık bir çalışma için eleman gönderdik. Ayrıca, 6 ay sonunda önce ABD, sonra da Çin’de firma kurmak üzere atılımlara geçebileceğiz” şeklinde konuştu.

Eğitimin ve uzmanlaşmanın önemine inanan Özimeks, yurt dışına tamamen yerli işgücünü götürmeyi amaçlıyor. Büyüme sürecine giren Özimeks, şu an itibarıyla yurt içi faaliyetlerinde 7’si mühendis olmak üzere 36 kişi istihdam ediyor. Gelişme ve büyüme sürecinin tamamlanmasıyla daha fazla istihdam yaratacaklarını ifade eden Kemal Özkan, 40’a yaklaşan sayılarının bu süreç ile birlikte daha da artacağını söyledi.

Yönetim Kurulu Başkanı Özkan, satışını gerçekleştirdikleri ürün çeşitlerinin içerisinde yüksek korozyon, yüksek ısı ve hijyenik ortamlarda kullanılan ürünlerin yanı sıra, dekorasyon ve genel amaçlı olarak kullanılan paslanmaz çelik ürünlerinin bulunduğunu söyledi. Ayrıca, ürün çeşitlerinin ISO 9000 serisi, mill ve lyods sertifikalarına haiz olduğunu belirtti.

Bunun yanında, petrokimya, gıda, toprak, gübre, kağıt, medikal aletler, dekorasyon olmak üzere tüm sektörlerde paslanmaz çelik ürünlerinin kullanıldığını söyledi.

İthalat gerçekleştirdikleri ülkelerin Batı Avrupa ve Çin olduğunu söyleyen Kemal Özkan, potansiyel pazarlarının ise BDT ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu olduğunu ifade etti.

Türkiye’de gerçekleşen kur sıkıntısı ve TL’nin aşırı değerlenmesi ile stokçu bir firma olarak yüzde 20-25 oranında zarar ettiklerini sürekli düşen kurrların yeniden yükselmesi endişesi içinde olduklarını belirtti.

Bir diğer sorunun da kalite standartları olduğunu belirten Özimeks Yönetim Kurulu Başkanı Özkan, bünyelerinde “kalite standartları birimi” oluşturma çalışmalarının olduğunu söyledi. Türkiye’ye, “second choice” adı verilen efsafsız ve ıskarta ürünün ithal edildiğini söyleyen Özkan, “Bu ürünler hurdaya ayrılmak yerine, efsaflı ürün gibi piyasaya sürülüyor. Bu konuda hem tüketicinin bilinçlendirilmesi, hem de Dış Ticaret Müsteşarlığının tedbir alması gerekli” şeklinde görüş bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/paslanmaz-celik-uzmaniyiz_5275.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!