Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pekin Su Şebekesinde Kirliliği Balıklar Ölçüyor

Çinli bilim adamları, su kirliliğini ve kalitesini izlemek için şehir şebekelerinde balık kullanıyor. Şinhua ajansının haberine göre, Pekin Bilimler Akademisi Ekolojik Çevre Bilimleri Anabilim Dalı başkanı Profesör Vang Zician, her birinde 20 balık bulunan makinelerle içme suyunu 24 saat izlediklerini belirterek, "Koruyucu balıklarım gece gündüz

CNN Türk
Pekin Su Şebekesinde Kirliliği Balıklar Ölçüyor

Çinli bilim adamları, su kirliliğini ve kalitesini izlemek için şehir şebekelerinde balık kullanıyor. Şinhua ajansının haberine göre, Pekin Bilimler Akademisi Ekolojik Çevre Bilimleri Anabilim Dalı başkanı Profesör Vang Zician, her birinde 20 balık bulunan makinelerle içme suyunu 24 saat izlediklerini belirterek, "Koruyucu balıklarım gece gündüz içme suyumuzu koruyor" diye konuştu.

Vang, Pekin'in güneybatısında bulunan tesislerde, 8 büyük küvetten oluşan makinelerde 3-5 santimetre uzunluğunda 20 balık bulunduğunu söyleyerek, suda herhangi bir kirlenme olduğunda balıkların davranışlarının değiştiğini ve hareketlerini hızlandırdığını aktardı.

Herhangi bir değişiklik fark edildiğinde, sistemin alarm verdiğini ve kontrolörlerin cep telefonlarına mesaj gönderdiğini belirten Vang, en ufak kirletici maddeye bile duyarlı hassas balık türlerini kullandıklarını belirtti.

Üreme tanklarında birçok duyarlı balık cinsi yetiştirdiklerini ifade eden Vang, kullandıkları temel cinslerin Japon Killifish ve Zebra balığı olduğunu kaydetti.

Birkaç aylık balıkların bu işe uygun olduğunu belirten profesör Vang, balıkları iki haftada bir değiştirerek kirliliğe bağışıklık kazanmalarını da engellediklerini bildirdi.

"Koruyucu balıklar" geçen yıl meydana gelen Sıçüen depreminde bölgeye götürülüp depremin ardından şebeke suyunun güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmıştı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/pekin-su-sebekesinde-kirliligi-baliklar-olcuyor_70708.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!