Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pekin'in 'İkiz Kuleler'i Kritik Birleşmeye Hazır

Pekin'in en ünlü iki kulesi, Çin'in devlet televizyonunun yeni merkezi olacak şekilde birleştiriliyor. Dünyanın en sıradışı iş binası inşaatı olarak bilinen proje kritik bir noktaya geldi. Mühendisler, birbirine doğru eğik şekilde inşa edilen ikiz kuleleri birbirine eklemlemeye hazırlanıyor.

Radikal Gazetesi
Pekin'in 'İkiz Kuleler'i Kritik Birleşmeye Hazır

ekin'in en ünlü iki kulesi, Çin'in devlet televizyonunun yeni merkezi olacak şekilde birleştiriliyor. Dünyanın en sıradışı iş binası inşaatı olarak bilinen proje kritik bir noktaya geldi. Mühendisler, birbirine doğru eğik şekilde inşa edilen ikiz kuleleri birbirine eklemlemeye hazırlanıyor.

İkiz binalar, Pekin'in Merkez İş Bölgesi'nden 160 metre yüksekte bulunuyor. Binalar en uçtan bir tenteyle birleştirilecek, 11 katlı bu tepe bölümünde ofisler, restoranlar ve ortak alanlar bulunacak. 234 metre yüksekliğindeki yapı, 10 bin çelik kirişten oluşan bir dış iskeletle birbirine kilitlenecek, bu sıkı korumanın sebebi de Pekin'in bir deprem bölgesinde olması.

Projenin sahibi OMA'nın Alman ortağı mimar Ole Scheeren "Bu, sürecin en ilginç aşaması" diyor. Mühendislerin bu ciddi görevi başarıyla tamamlamak için güneş doğmadan önce sadece bir saatlik zamanı var çünkü işlemin, binanın ısı değişiminden en az etkileneceği anda gerçekleştirilmesi gerekiyor. Çelik kirişlerin güneşin ısısıyla genleşmesiyle doğacak herhangi bir dengesizlik, karmaşık yapının içine sonsuza dek hapsolmaya mahkûm.

10 bin inşaattan biri
Çin Merkez Televizyonu için hazırlanan bu mimari harikası kule, 2008 Olimpiyatları'na hazırlanan başkent Pekin'in çehresini değiştirmek için gece gündüz demeden büyük bir hızla sürdürülen yaklaşık 10 bin inşaattan yalnızca biri. 13 Çinli mühendisin de katıldığı planlama sonucu 2004 yılında yeşil ışık yakılan kuleler tamamlandığında, dünyanın en büyük medya kulesi ve dünyanın Pentagon'dan sonra ikinci büyük iş binası olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pekinin-ikiz-kuleleri-kritik-birlesmeye-hazir_57895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!