Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pencere Sektörü de Okullu Oluyor...

Pükad’ın yoğun uğraş ve girişimleri sonucu gerçekleşen Almanya pencere Okulu ve Pükad işbirliği ile PÜKAD AKADEMİSİ’nin temelleri atılıyor.

PVC Market
1 Pencere Sektörü de Okullu Oluyor...

b>Pükad’ın yoğun uğraş ve girişimleri sonucu gerçekleşen Almanya pencere Okulu ve Pükad işbirliği ile PÜKAD AKADEMİSİ’nin temelleri atılıyor.

Türkiye’de ilk olarak Küçükköy Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde 2003-2004 ders yılında Pencere Bölümü eğitime başlıyor. PÜKAD’ın misafiri olarak Türkiye’ye gelen Almanya, Kalsruhe Plastik Cam ve Cephe Tekniği Tic. Akademi Direktörü Prof. Dr. Klaus Layer pencere eğitimi verecek olan öğretmenlere öğrencilerini nasıl yetiştireceklerini ve pencere konusunda neler öğreteceklerini anlatan bir seminer verdi. Prof. Layer’in bulunduğu sürede ilk olarak Karl Heins Herbert’inde bulunduğu toplantıda öğretmenlere ve basına Pükad Akademi ile ilgili bilgiler mütercim Can Aksoy tarafından aktarıldı.

Prof. Layer “Burada resmi bir devlet meslek okulundan söz edilmektedir, öyle bir eğitimden bahsediyoruzki bunu bir bütün olarak algılamak gerekir. Branş ve bölüm faktörleri son derece önemlidir”. Aynı zamanda pencere ve cephe teknolojisinin branşlarınıda kapsayacağını belirten Prof. Layer, “Bu okulda tamamen tüketiciler ve işletmecilerle temas halinde bulunarak onların ihtiyacı doğrultusunda, talep ettikleri niteliklere göre öğrenciler yetiştirilecek. Pencere konusunda, pazarlama tekniği, insan ilişkileri ve şirket yönetimine yönelik talepler geldiği sürece, öğretmenler eşliğinde öğrenciler yetiştirilecektir. Ayrıca öğrenciler dizayn konusunda eğitilecekler, bu konuda ne tür tarzlar var bunların eğitimi ile gelecekte olabilecek dizaynlar ve şekillendirmeler öğretilecektir”.

Çevre yönetiminin çok büyük önemine de değinen Prof. Layer, çevremizle iletişimimiz nasıl olacak, kaynaklarımızı çevremizi koruyarak nasıl kullanacağız, çevremize zarar vermeden nasıl faydalı şeyler yapacağız diyerek sözlerine devam etti.

Meslek Lisesi Müdürü Tuncay Otay’da meslek liselerine devletten çok, özel firmaların destek vermeleri gerektiğini belirtirken bu konuda ilki gerçekleştirdiklerinden dolayı kıvanç duyduklarını ifade etti.

PÜKAD Başkanı Dr. Muzaffer Tamer’de yaptığı konuşmada “Biz bu projeyi kendi içimizde yapmayı düşündük, fakat bunun uzun bir yol olduğunu gördük. Çünkü bu projemiz ilk olarak Türkiye’deki Planlamadan geçip daha sonra A.B.’ye gidecek, yani bu seneler alacağı için bu işi, Prof. Layer’le ortak yürütmeye karar verdik. Bir proje hazırlayarak bunu eylül ayı sonunda Brüksel’e sunacağız, Sanıyorum Avrupa Birliğinden Bu projemize onay alıp parasal yardımı alacağız” dedi.

Seminerde öğretmenlere bir binada pencerenin önemi ve bu önemi istekli olarak öğrencilerine aktarmalarını anlatan Layer Almanya’da bir bilgisayar firmasıyla oluşturdukları pencere montajı ile ilgili programın içeriğini ve nasıl çalıştığını gösterdi.
Prof. Layer öğretim sırasında öğretmenlerin ve öğrencilerin Dr. Tamer’in “PENCERE İMALATI” kitabını kaynak kitap olarak gösterirken, bu kitapta pencere ile ilgili tüm bilgileri bulabileceklerini söyledi. Bunun dışında kendisininde ihtiyaçları olan malzeme, ekipman ve dökümanları temin edeceğini aynı zamanda ilgiden memnun kalan Layer tanıttığı bilgisayar programıda okula eğitim için verebileceğini de belirtti.

İstanbul’u gezme fırsatı da bulan Prof. Layer ve eşi Türk mimarisine özellikle Osmanlı yapılarına hayran kaldıklarını belirtirken eski binalarda pencere çok fonksiyonel ve doğru kullanıldığını fakat bunun devam ettirilmeyip daha kötüye gidişi anlayamadığı belirtti.
Aralık ayında da tüm dökümanları getirerek daha detaylı bilgiler aktarabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pencere-sektoru-de-okullu-oluyor-_5669.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • arkadaşlar kapı ve pencere sektörü bitmiştir. firmaların azalması(markaların) merdiven altı üretim yapanların da kapatılması gerekiyor. yoksa okullu da olsa ne olursa olsun bunlar yapılmadıkça bu iş bitmiştir. sektör bakkal dükkanına dönmüştür. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!