Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pendik, Yeşilköy'ün Kopyası Oldu

Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, havaalanı ve Formula pistiyle gelen fırsatları fark edince, ilçeyi ticaret ve turizm merkezi yapacak fuar alanı ve marina projelerini hayata geçirdi.

Yeni Şafak Gazetesi/Recep Yeter
Pendik, Yeşilköy'ün Kopyası Oldu

üyük düşünmek ve büyük hayaller kurmak, büyük işler yapmayı da beraberinde getiriyor. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, havaalanı ve Formula pistiyle gelen fırsatları fark edince, ilçeyi ticaret veturizm merkezi yapacak fuar alanı ve marina projelerini hayata geçirdi.

Büyük düşünmek ve büyük hayaller kurmak, büyük işler yapmayı da beraberinde getiriyor. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ilçe için yarattığı fırsatları fark edince Anadolu Yakası'nın ilk fuar alanı ve marina projelerini hayata geçirdi. 2007'de açılacak beş yıldızlı oteller ilçenin kalbinden geçecek. Marmaray ve deniz ulaşım imkanları Pendik'i ikinci Yeşilköy yaptı. İstanbul Anadolu Yakası son dönemde yapılan havalimanı, Formula 1 pisti ve Marmaray'la Avrupa Yakası'nın sahip olduğu imkanların çoğuna kavuşurken, RO-RO limanı ve demiryolu avantajıyla öne çıkmaya başladı. Anadolu Yakası'nın yakaladığı bu ivmeyi fark eden Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, büyük yatırımlara eşdeğer yeni projeleri hayata geçirerek, ilçeyi Anadolu Yakası'nda yatırım için tercih edilen en önemli mecra yapmayı başardı. Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya ile düşlerini ve projelerini konuştuk.

20 Milyon Yolcuya Hizmet Verecek
Pendik'in adını son dönemlerde sık sık duymaya başlamamızın nedeni nedir?

Bildiğiniz gibi Sabiha Gökçen için yeni bir pist, yeni bir terminal projesi tartışılmaya başlandı ve alan projesi çizildi. Havaalanının 3 milyondan 10 milyon yolcuya çıkarılması düşünülürken, şimdi kapasitenin 20 milyona çıkarılması çalışmaları yapılıyor. Bu toplantılardan birkaç tanesine ben de katıldım. Formula pistinin hayata geçirilmesiyle birlikte de ilçemiz büyük bir ilgi odağı haline geldi. Herkes Pendik, Kartal ve Tuzla bölgesine odaklandı. Biz de doğal olarak bu fırsattan Pendikliler olarak neleri istifade ederiz diye proje üretmeye çalıştık. Projelerimiz tüm İstanbul'u ilgilendirdiği için Pendik'in adı daha sık duyulmaya başlandı. Yakın dönemde daha da sık duyacağınızı şimdiden söyleyebilirim.

Pendik'i öne çıkaran projelerinizden olan fuar alanından bahseder misiniz?

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda hiç fuar alanı yok. AK Parti'nin uluslararası açılımı, Türkiye'ye olan ilginin farklılaşması, Ortadoğu'daki beklentilerin Türkiye üzerinde yoğunlaşması İstanbul'u bir kongre ve turizm merkezine dönüştürdü. Müthiş bir farklılaşma başladı. Biz bundan istifade edebilmek için bir fuar projesini hayata geçirmeyi düşünüyorduk. Havaalanının açılmasıyla birlikte hava ulaşımının rahatlaması, Marmaray ve Hızlı Tren Projesi, RO-RO limanının Pendik'te olması, İDO'nun Yalova feribotunun bu bölgede yoğunlaşması ve diğer ilçelere ulaşımla ilgili yatırıma girmesi ve karayolunun Pendik'ten geçmesi fuar alanını cazip kılan bir yatırım. Şu anda proje uygulama aşamasına geldi. İhalesi önümüzdeki günlerde tamamlanacak. 1. ve 2. etabının tamamlanması için toplamda 200 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu. Yap-işlet devret modeliyle gerçekleştirilmesi planlanıyor ve 2008'in sonuna doğru bitirmiş olacağız. İçerisinde fuar alanının yanı sıra 4 yıldızlı bir otel, kongre merkezi, alışveriş ve eğlence merkezleri de olacak. Fuar alanının hemen ardından Ocak ya da Şubat'ın ikinci haftasında marina ihalesine çıkıyoruz. Bu ihalemizi de yaptığımızda; Pendik, İstanbul'un üçüncü marinasına sahip olacak.

Bu yatırımlarla İstanbul ikinci bir Yeşilköy kazandı diyebilir miyiz?

Evet, aynen bu şekilde. Bu arada her iki projeyi de Büyükşehir Belediyesi'yle ortak yapacağız. Çünkü Büyükşehir'den her türlü desteği alan bir ilçeyiz. İstanbul'a yeni bir katkımız varsa bunu Büyükşehir Belediyesi'yle paylaşmamızın en doğru davranış olacağına inanıyoruz.

Pendik'e her alanda yoğunlaşan bu ilginin nedenlerinden bahseder misiniz?

Havalimanı ve Formula 1 konut sektörünü çok hızlı tetikledi. Barınma ihtiyacının İstanbul'da zirve yapması, özellikle TOKİ'nin yaptığı açılım bu tetiklemede önemli pay sahibi. Örneğin TOKİ Pendik'te bin 800 konuta başladı ve bitirdi. Önümüzdeki aylarda bu konutların teslimi yapılacak. Aynı şekilde KİPTAŞ'ın da önemli yatırımları var. Ancak daha da önemlisi, TOKİ ve KİPTAŞ'ın dışında Pendik'te şu anda 35 bin konut yapılıyor.

Bu da hem konut hem de sanayi ve ticaret hacmini birlikte düşündüğümüzde yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım anlamına geliyor. Pendik'te inşaat yatırımı yapan firmalar arasında Rus ve Finlandiyalı şirketler de var. Hükümetin makro projeler dediğimiz havaalanı gibi projeleri hizmete geçirmesi yatırımcıların ilgisinin en önemli sebebi. Devam eden inşaat yatırımları içinde turizm yatırımlarıyla oluşacak talebi karşılayacak otel yatırımları da var mı? Şu an kendi olanaklarımız ve davetlerimizle iki tane 5 yıldızlı otel inşaatı başladı ve 2007'de Formula 1 sezonundan önce açılacak. Otellerin açılmasıyla birlikte Pendik'te

200-300 civarı olan yatak kapasitesi bir anda 5-6 kat artacak. Otellerden bir tanesi aynı zamanda kongre merkezi olarak da kullanılacak. Bin 500 kişinin aynı anda toplantı yapabileceği devasa salonları olan muhteşem bir altyapısı olacak.

Eski yapılar için depreme karşı ya da kentsel dönüşüme yönelik çalışmalarınız var mı?

Eskiyen kent dokusunun yenilenmesi, hepimizce önemsenmesi gereken bir konu. Bu tür çalışmalar genelde iki alanda yoğunlaşıyor. Önce kentin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişimini sağlayacak plan ve politikaların belirlenmesi kaçınılmaz. Ardından eskiyen kent dokusunun ve sağlıksız yapıların, kentin yeni vizyonu doğrultusunda tasfiyesi veya dönüştürülmesi gerekiyor. Bu iki hususun belirlenmesinde sadece fiziki dönüşüm öne çıkarılıyor ya da sosyal ve kültürel dönüşümler ikinci planda kalıyor. Oysa kültürel dönüşüm ve yenileme çalışmalarında fiziki, sosyal, kültürel ve hatta ekonomik konuların bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Çünkü kent fiziki mekanları ve içinde yaşayanlarıyla bir bütün. Bu anlamda fuar alanı ve diğer projeler yaşam standardının yükselmesi yönünde bir değişim sağlarken, çıkardığımız yeni imar izni sayesinde fiziki dönüşüm de yaşanıyor. Örneğin yan yana 300'er metrekarelik iki arsanız varsa siz buraya 200 metrekare inşaat yapabiliyorsunuz. Biz de "Bu arsaları birleştirirseniz size 400 değil, 500 metrekare inşaat izni veririz" diyoruz. Bunun sayesinde insanlar var olan binaları yıkıyor ve birleştiriyor. Böylece hem kalite geliyor hem binalar yenileniyor.

Kentsel tasarım demişken, İstanbul'a ilişkin gerek kentsel dönüşüm gerekse ulaşımla ilgili değerlendirmeleriniz nasıl?

İstanbul bir metropol. Bu nedenle İstanbul'u değerlendirirken dünya metropollerini düşünerek yola çıkmak lazım. Ancak kazanımlarımızın daha hızlı hayata geçirilmesiyle ilgili beklentiler var. Çünkü merkezi iktidar arkamızda. Tüm İstanbul tek siyasal düşünceyle yönetiliyor ve müthiş bir birikim söz konusu. Bu yüzden 'daha da başarılı olunsun' diye bir beklenti var. Yerel yönetimler çalışmalarını yürütürken, bir yandan da bu kentte yaşayan insanların şehirde yaşama alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor. Bu algı değişmediği sürece başarılı olunması mümkün değil.

Yatırımlar, Sadece Pendik için Değil

Pendik Belediyesi tarafından projelendirilen Anadolu Yakası'nın ilk fuar alanı, yaklaşık 200 milyon dolara mal olacak. (üstteki fotoğraflar) İstanbul'un üçüncü marinasının ihalesi ise Şubat ayında. (yanda) Her iki proje de sadece Pendiklileri değil, tüm İstanbulluları etkileyecek.

Bu Çarşı Herkesin

Pendik Belediyesi'nce ihtiyaç sahibi vatandaşların gereksinimlerinin karşılanması amacıyla Mostar Viyadüğü'nün altında, yaklaşık 1 dönüm kapalı alanda oluşturulan Hayır Çarşısı'nda yok yok. Çarşıdan ihtiyaç sahipleri en ufak bir bedel ödemeden tüm gereksinimlerini karşılama imkanını bulurken, yardımsever vatandaşlar da ev eşyasından giyeceğe ve medikal ürünlerden oyuncağa kadar her türlü bağışta bulunabiliyor.Hemen her şeyin bulunduğu çarşıda yoksul çocuklar da unutulmamış. Çocuklar için özel bir reyonun bulunduğu Hayır Çarşısı'nda oyuncak bebekten bisiklete, futbol-basketbol toplarından, oyuncak arabalara kadar rengârenk binlerce seçenek minik sahiplerini bekliyor.

Vatandaşın Teşhiri Önemli

Vatandaşların teşhirini önlemek amacıyla çarşıdan dağıtım yapılmıyor. Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakfı'yla Pendik Belediyesi Sosyal İşler Birimi'nin tespitleri doğrultusunda daha önceden belirlenen mağdur vatandaşlara, ihtiyaçlarına göre hazırlanan yardım paketleri evlerine kadar ulaştırılıyor. Pendik Belediyesi'nin aşevinden yiyecek yardımı alan 700 aile çarşıdan sürekli yardım alanlardan. Bu ailelere mensup yaklaşık 3 bin 500 kişinin tüm ihtiyaçları çarşıdan karşılanıyor. Belediyenin Sosyal İşler Birimi'nde tüm bilgileri kayıtlı olan bu ailelerin, ayakkabı numaraları ve beden ölçüleri her yıl güncellenerek ihtiyaçları evlerine kadar götürülüyor. Bunun dışında çarşıdaki ürünlerden faydalanmak isteyenler belediyenin Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal İşler Birimi'ne başvurmaları gerekiyor. Buradan kimseye hissettirmeden yapılan küçük bir araştırmayla başvuru sahibinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirleniyor. Araştırmanın ardından ailenin ihtiyaçları belirlenerek, yine kimseye hissettirilmeden yardım yapılıyor.

Çarşıda Herşey Düşünülmüş

1 dönümden fazla kapalı alana sahip çarşı büyük bir alışveriş merkezini andırıyor. Hemen girişte idari bir birim ve çarşı sorumlusunun odası bulunuyor. Bilgisayarlarda oluşturulan veri bankalarında görevli personel tüm bilgilere en kısa sürede ulaşabiliyor. İdari birimlerin hemen karşısında sivil toplum örgütleri ve yardım derneklerinin gönüllük esasına göre çalışabilecekleri bir oda var. Çarşıda ayrıca gıda ürünlerinin saklanabileceği büyük bir depoyla, soğuk hava depoları yer alıyor.

Vatandaşların bağışladığı kullanılabilir düzeydeki giyim eşyalarını yıkamak ve temizlemek için çarşıda bir çamaşırhane faaliyet gösteriyor. Çamaşırhanedeki iki dev çamaşır makinesinde bağışlanan kıyafetler yıkanıyor. Temizlenip üzerinde gerekli tadilat işlemleri yapıldıktan sonra hemen yan ünitedeki ütü bölümüne geliyor. Burada görevli iki personel tarafından ütülenen kıyafetler, koruyucu kılıflara yerleştirildikten sonra askılara reyonlara asılıyor.

Çarşıda kıyafetin yanı sıra evlenmeyi düşünen, ancak maddi yetersizlikten dolayı gelinlik alamayanlar için de bir reyon bulunuyor. Bu reyonda her bedene göre bulunan gelinlikler iade edilmek koşuluyla bedelsiz alınabiliyor. Gelinlikler kullanıldıktan sonra temizlenip yeni kullanıcılarını bekliyor. Çarşıda bağışlanan mobilyaların tamiri için bir marangozhane de var. Elektrik ve elektronik atölyesinde ise bağışlanan ikinci el beyaz eşyaların ve diğer elektrikli ev ürünlerinin tamiratı yapılıyor.

Evleneceklere Gelinlik

Çarşının bir kısmı tamamen giyecek ve ayakkabı bölümü olarak ayrılmış. Mağazalarda bulunan raf sistemiyle teşhir edilen kıyafetler renklerine ve bedenlerine göre tasnif ediliyor. Raftaki ürünler azaldıkça kolilerde muhafaza edilen ürünlerden yenileri takviye ediliyor. Ayakkabıcı dükkanında olduğu gibi raflarda sergilenen ayakkabılar da bayan erkek ve çocuk reyonlarında sergileniyor. Model ve numaralarına göre ayrılan sıfır ayakkabılar yeni sahiplerine kavuşmayı bekliyor. Çarşının diğer bir kısmı ise mobilya mağazası olarak dizayn edilmiş. Bir yanda koltuk takımları, sehpalar, vitrinler ve televizyonlar bulunuyor diğer tarafta buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın gibi beyaz eşyalar.

Engelli Vatandaşlar ve Çocuklar Unutulmamış

Engelli vatandaşlarla çocukların da unutulmadığı çarşıda, engelliler için akülü arabadan koltuk değneğine ve diğer medikal ürünlere kadar hemen her şey bulunuyor.

Çocuklar için oluşturulan kısımda ise oyuncak bebekten, arabalara futbol ve basket toplarına kadar her şey var. Çarşıda ayrıca çocuklara verilmek üzere yaşlarına göre rengarenk bisikletler bulunuyor.Kısacası çarşıda tüm ihtiyaç sahipleri ve gereksinimleri düşünülmüş. Çarşının en büyük kaynağı ise yardımsever vatandaşların bağışladığı ürünler. Hayırseverlerin bağışlamak istediği eşya ve diğer ürünleri, belediye ekipleri kapılarına kadar giderek alıyor.

Nikah Kompleksi Gün Sayıyor

Yapımı hızla devam eden Pendik Nikah Salonu gün sayıyor. Pendik Batı Mahallesi'nde 7 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kompleks, toplam 4 bin 32 metrekare yapı alanına sahip. 500 kişilik nikâh salonu, 3 gelin ve 1 damat odasının bulunduğu kompleks, geleneksel Türk mimarisiyle modern mimarinin çizgilerini taşıyor. Tesiste çeşitli toplantı, sunum ve tiyatro gösterimi gibi etkinlikler de yapılabilecek. Ayrıca 500 kişiye hizmet verebilecek kapasitede bir restoran ve 60 araç kapasiteli otopark da mevcut.

Hanımlar Yaşadığı Kente Sahip Çıkıyor

Pendik Belediyesi hanımlara yönelik düzenlediği meclis toplantılarıyla hem kadınların ilçeye dönük talep ve şikayetlerini dinliyor hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak programlar düzenliyor. Toplam 32 mahallede organize edilen ve yaklaşık 5 bin kadının katıldığı toplantılar, Belediye Başkanı Erol Kaya'nın mahallelere ilişkin sunumuyla başlıyor. Başkan'ın gelen soru ve önerileri değerlendirmesinin ardından, konularında uzman isimler tarafından hazırlanan programlarla hanımlar kendilerini geliştirmeleri ve çocuklarını nasıl yönlendirmeleri gerektiği konusunda aydınlatıyor.

İpek Halıda Pendik Markası

Pendik 2003'ten bu yana sürdürülen ipek halı kurslarıyla bir marka olma eşiğine geldi. Aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu birçok yerli ve yabancı devlet adamına hediye edilen Pendik ipek halıları, kısa süre içinde kendinden söz ettirmeye başladı. Hereke Halıcılar Derneği ve Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği içerisinde Pendik Belediyesi'nin 2003 yılında Yeni Mahalle Semt Konağı'nda başlattığı kurslarla Pendikli hanımlar kısa süre içinde ipek halıcılığı meslek edinmeyi başardı. Daha önce hakkında hiçbir fikre sahip olmadıkları ipek halıcılıkla ilgili uzman eğitmenler tarafından yetiştirilen kursiyerler, maharetli birer ipek halı ustası oldu. Bugüne kadar 171 kişinin yararlandığı kurslarda, hanımlar emeği kazanca dönüşürken, evine tezgah alan 28 kişi de aile bütçesine katkı sağlıyor.

Pendik'e Çok Amaçlı Modern Pazar

Kadıköy'deki Salı Pazarı'ndan sonra İstanbul'un Anadolu Yakası'nın ikinci büyük pazarı olan Pendik Cumartesi Pazarı, sahilde belediye tarafından inşa edilen modern yerine taşınacak. Haftada bir sefer kurulacak olan pazaryerinden diğer günlerde ise çok amaçlı spor tesisleri olarak faydalanılacak. Komplekste voleybol, basketbol, açık sinema, gokart (carting) gibi etkinlikler de yapılabilecek. 22 bin metrekare çadır alanı olmak üzere toplam 40 bin metrekare alana sahip pazaryerinde zabıta binası, kapalı küçük dükkanlar, dinlenme alanları, yeşil alan, otopark ve tuvalet bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pendik-yesilkoyun-kopyasi-oldu_50584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!