Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pepe: "Acarİstanbul Kararı Yargının"

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acarİstanbul hakkında ''Hem İmar Kanunu hem de 6831 sayılı Orman Kanunu açısından yapılması gerekenleri yakından izliyoruz. Yasa ne diyorsa o yapılacak'' dedi.

CNN Türkevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acarİstanbul hakkında ''Hem İmar Kanunu hem de 6831 sayılı Orman Kanunu açısından yapılması gerekenleri yakından izliyoruz. Yasa ne diyorsa o yapılacak'' dedi. Bakan Pepe, Kocaeli'nde, Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi'nin açılış töreninin ardından, bir gazetecinin Acarİstanbul ile ilgili yıkım kararı alınıp alınmayacağı ile ilgili sorusunu cevaplandırdı.

Bakan Pepe, ''Bu konuyla alakalı hem İmar Kanunu hem de 6831 sayılı Orman Kanunu açısından yapılması gerekenleri yakından izliyoruz. Günü geldiğinde yapacağız. Yasa ne diyorsa o yapılacak. Yıkarlarsa yıkarlar. Herkes yasalara uymak mecburiyetinde'' dedi. Başka bölgelerde de bu tür çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Pepe, ''Orayı ve diğer yerleri bakan olduğumuzdan beri yakından takip ediyoruz'' diye yanıtladı.

Tarım alanları
Tarım alanı üzerinde, tarım deposu ruhsatıyla kurulmuş binlerce fabrika olduğunu belirten Bakan Pepe, bunların müracaat edip, bir takım haklardan istifade etmeleriyle alakalı, tarım topraklarını korumayla alakalı ilgili düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Bakan Pepe, bundan sonra çevre düzeni planı bitmiş hiçbir bölgede hiç kimsenin planın önüne geçerek oralarda adı isterse tarım deposu olsun, ister başka adla olsun böyle bir şey yapılamayacağının altını çizdi.

Villalar yıkılabilir
Ruhsat davasında bilirkişi olarak görev yapan Profesör Sedat Ayanoğlu ve Tükoder ise bakanlığın yüzde 6 yapılaşma oranı aşıldığı takdirde inşaatları yıkabileceğini düşünüyor. Yasaya göre, özel ormanlara yüzde 6 oranında inşaat yapılabiliyor. Orman Bakanı Pepe'ye göre Acarİstanbul'da yapılaşma oranı yüzde 90'ı buluyor. Çevredeki köylüler de ormanın talan edildiğini düşünüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pepe-acaristanbul-karari-yarginin_50457.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!