Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Pepe Doğru Bir Laf Ederse Şaşıracağız"

Karadeniz Otoyolu'nun önünü açanlara "Elleri kırılsın" diyen Çevre Bakanı Pepe'nin ÇED raporunda imzası olduğu ortaya çıktı. ÇMO İzmir Şube Başkanı İşgenç: Türkiye'de çevre halının altına süpürülüyor. Yeşiller'den Şahin: Çevrecilerle mücadele zihniyeti.

bianet.orgb>Karadeniz Otoyolu'nun önünü açanlara "Elleri kırılsın" diyen Çevre Bakanı Pepe'nin ÇED raporunda imzası olduğu ortaya çıktı. ÇMO İzmir Şube Başkanı İşgenç: Türkiye'de çevre halının altına süpürülüyor. Yeşiller'den Şahin: Çevrecilerle mücadele zihniyeti.

Yeşiller İklim Değişikliği ve Küresel Ekoloji Koordinatörü Ümit Şahin "İnsan merkezli bakış açısıyla hareket eden Bakan Pepe'den doğru bir söz duymak asıl şaşırtıcı olan " derken Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şubesi Başkanı Faruk İşgenç de "Çevre halının altına süpürülen bir konu. Ama halının altı doldu artık" diyor.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin sorumlu olanlar için "Elleri kırılsın" dediği Karadeniz sahil otoyolunun yapımında imzası olduğu ortaya çıktı.

Bakan Pepe, Tuzla'daki varillerle ilgili de, bakanlığın sorumluluğunu dışarıda tutarak durumdan yakınmış, ardından golf sahaları gündemdeyken "Katıksız çevre anlayışıyla kalkınma olmaz. Kestiğimizden çok ağaç dikeceğiz" demişti. Pepe ayrıca sahipsiz hayvanlarla ilgili bir toplantıda "Hayvanlar insanlara hizmet için yaratılmıştır" sözlerini etmişti.

Şahin: Çevrecileri ayak bağı olarak görüyorlar
Yeşillerden Şahin, "Açıkçası Çevre Bakanı Pepe'den ne beklediğimizi tartışmalıyız. Çünkü doğru ettiği laf ve doğru yaptığı iş sayısı o kadar az ki" diyor. Şahin, Pepe'nin ve temsilcisi olduğu Adalet ve Kalkınma Partili (AKP) hükümetin "çevrecileri" ayak bağı olarak gördüğünü söyledi.

"Bergama, Cargill örnekleri yargıyı da çevreyle beraber ayak bağı olarak gördüklerinin ispatıdır. Yargı kararlarını uygulamıyorlar" diyen Şahin, hükümetin ve bakanın çevre mücadelesini ve çevrecileri rakip olarak gördüğünü savunarak şöyle dedi:

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl Rize'de Karadeniz sahil yoluna karşı çıkan çevrecileri kastederek 'Hayatla mücadele ediyoruz. Çevrecilerle de mücadele edeceğiz' demişti. Tek düşündükleri kalkınma da değil, yatırım yapmak, gitmeden ihale almak, vermek. Çevre umurlarında değil."

Bakanın "hayvanların insana hizmet için yaratıldığı" ifadesi için Şahin "Hiç şaşırtıcı değil. Kendi ideolojileriyle tutarlı bir ifade. Ama aynı zamanda insan merkezci bir ifade" diyor.

Şahin, bu sözleri söyleyen birinin çevre bakanı olmasının üzücü olduğunu ifade ederek "Bakanı istifaya çağıran kurumlar var. Ancak istifa etse de aynı insan merkezci tutumun başka bir temsilcisi gelecek" diyerek devletin çevreyi hiçbir zaman gündeminde görmediğini belirtiyor.

İşgenç: İnsan merkezli bakış açısı ekolojik yıkıma götürüyor
ÇMO İzmir Şube Başkanı İşgenç de Pepe'nin tavrını hükümetle ilişkilendirerek açıklıyor: Doğa bu zihniyet için hammadde kaynağı ve bedava. Dolayısıyla doğal yaşam her geçen gün daha da kırılganlaşıyor.

Tuzla'daki varillerle ilgili Pepe'nin tavrını İşgenç şöyle yorumluyor.

"Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği (TAKY) 93'den bu yana var. Ancak ne atık miktarı ne de bileşenleri hakkında elde veri yok. 600 civarında varil bir gece de bir yere gömülemez. Belki de Çevre Kanununu hızla çıkarmak istiyorlardı. Ancak Türkiye'nin her yerinde varillerce poşetlerce atık çıkması garipsenecek bir durum değil. Öyle ya da böyle İZAYDAŞ'ın bütün atıkları alacak kapasitesi yok."

İşgenç, bakanın nezdinde hükümetin de devletin de yıllardır çevre konusunu halının altına süpürdüklerini ancak artık halının altının dolduğunu söylüyor.

Hayvanların insanlar için yaratıldığı demecine İşgenç "Bu ifade dini bir bakış açısını yansıtıyor olabilir. Ama hangi bakış açısından bakılırsa bakılsın insanı merkeze almak yanlış olur. İnsan çevresinden bağımsız ve sorumsuz olmadığı gibi, dünya insansız ama canlı yaşamla yıllarca vardı, varolabilir" diyor.

İşgenç bakanın bakış açısının ekolojik yıkımda rol alan perspektifi yansıttığı söyleyerek "İki gün yağmur yağmasa kuraklık, bir gün yağsa sel oluyor. Ekolojiyi ısrarla görmemeye çalışan siyasi bir politika mevcut" diyor.

Pepe neler söylemişti?

Bakan Pepe geçen hafta Karadeniz Eğitim, Kültür ve Çevre Koruma Vakfı'nın düzenlediği toplantıda konuşmuş, "Güzellikleri kendi ellerimizle azar azar tüketiyoruz. Karadeniz'de duble yola ihtiyacımız vardı. Ama bu yol keşke buradan geçmeseydi. Bunu yapanların eli kolu kırılsın" demişti.

Ancak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle Karadeniz sahil otoyolunu ÇED kapsamından çıkaran Çevre ve Orman Bakanlığı'nın başında Bakan Pepe'nin de imzası bulunduğu ortaya çıktı.

Ankara Kurtuluş Parkı Evcil Hayvanlar Sağlık Merkezi'nde geçen hafta (5 Temmuz) düzenlenen "sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerin tanıtım" töreninde konuşan Bakan Pepe, hayvanlara iyi davranılmasını isterken, bu talebini "hayvanların yaratılış amacı insana hizmettir" diyerek dile getirmişti.

Tuzla'da gömülü bulunan tehlikeli atık varilleriyle ilgiliyse Pepe Çevre Bakanı olarak cezaların azlığından yakınmış, Türkiye'deki tehlikeli atıkların nereye gittiği konusunda bilgisinin olmadığını söylemişti.

Ayrıca Pepe yine yakın zamanda Pepe'nin "Golf sahaları yapılacak. Katıksız çevre anlayışıyla kalkınma olmaz. Kestiğimizden çok ağaç dikeceğiz" sözleri tepki uyandırmıştı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/pepe-dogru-bir-laf-ederse-sasiracagiz_46985.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!