Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Perfect Wind’den Kırşehir’e Rüzgâr Yatırımı

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Perfect Wind Türkiye tarafından yapılan ortak açıklamada, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Fransız kökenli Perfect Wind Türkiye’nin (Al-Yel Enerji Üretim A.Ş.) Kırşehir’in Geycek köyünde rüzgâr enerjisinden elektrik üretmek amacıyla ilk etapta 210 milyon euro’luk yatırımla 150 megavat

Milliyet Gazetesi
1 Perfect Wind’den Kırşehir’e Rüzgâr Yatırımı

Fransız Perfect Wind, Kırşehir’de 210 milyon euro tutarında rüzgâr enerjisi yatırımı yapma kararı aldı. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Perfect Wind Türkiye tarafından yapılan ortak açıklamada, yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Fransız kökenli Perfect Wind Türkiye’nin (Al-Yel Enerji Üretim A.Ş.) Kırşehir’in Geycek köyünde rüzgâr enerjisinden elektrik üretmek amacıyla ilk etapta 210 milyon euro’luk yatırımla 150 megavat gücünde bir santral kurma kararı aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye’de 2011 yılı sonuna kadar 550 milyon euro değerinde 400 megavatlık yatırım planlayan Perfect Wind Türkiye’nin, 5 yıla yayılan planda toplamda asgari 1.5 milyar euro değerinde yenilenebilir enerji yatırımı yapmayı öngördüğü belirtildi.

Perfect Wind Türkiye Temsilcisi Gazi Kalkan, yeni yatırımın Türkiye’nin geleceğine olan inançlarının bir göstergesi olduğunu vurguladı. Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz ise Ajans’ın önceliğinin Türkiye’ye katma değer, istihdam ve vizyon katacak yatırımları kazandırmak olduğunun altını çizdi.

Fransa’da ikinci

2003’te Fransa’da kurulan Perfect Wind’i, Perfect Wind Türkiye ve Perfect Wind Polska izledi. 600 megavat büyüklüğünde olan, Fransa’nın 2. büyük rüzgâr tarlasını oluşturan Perfect Wind Fransa, 2006’da Iberdrola tarafından satın alındı. Yine aynı yıl, Perfect Wind vizyonu ile Akuo Energy kuruldu. Akuo Energy, 2007 yılında Amerikan AEM Wind ile bir ortaklık kurdu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/perfect-windden-kirsehire-ruzgar-yatirimi_63353.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sizlerle beraber bu projede yer almak istiyoruz... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!