Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Perge Ziyarete Açılacak

Antalya'da bulunan Perge Antik Kenti, kazı çalışmalarında gerekli konservasyon ve restorasyon çalışmalarının ardından sezon sonunda ziyarete açılacak.

yapi.com.tr
Perge Ziyarete Açılacak

Kazı çalışmaları sonucunda, tüm bir Palaestra yapısının ön cephesi gün yüzüne çıkarılacak.

Akşam'ın haberine göre, Antalya'nın Aksu ilçesindeki antik kentte, Antalya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 39 işçi, yedi arkeolog ve üç restoratör tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında sütunlu ana cadde üzerindeki yapılarda zemin seviyesinin mozaikli döşeme ile süslendiği anlaşılarak, doğal ve beşeri faktörlerden olumsuz yönde etkilenmemesi amacıyla, bunların üzeri kazılmaksızın kumla kapatıldı.

Perge'ye özgü nitelikteki ve görsel açıdan kente estetik bir duruş kazandıran su kanalı kazıları tamamlanırken, Antik Kentte, daha önce herhangi bir kazı faaliyeti gerçekleştirilmemiş sütunlu batı cadde ve palaestra alanında, yüzlerce mimari bloğun envanterlenmesi esas fotoğraf, çizim, belgeleme ve düzenleme işlemleri gerçekleştirildi.

Sekiz heykel çıkarıldı

Palaestra yapısının nympahion kısmında, mermerden erkek, kadın ve tanrı-tanrıça sekiz heykelin çıkarıldığı çalışmalarda, batı sütunlu caddenin köşesinde bulunan mekanın iç kısmında, yüksek plastik karakter arz eden kabartmaların bulunduğu üç adet bütüne yakın korunmuş friz kuşağı ele geçirildi.

Roma Dönemine (2. yy) tarihlenen ve genel olarak iyi korunmuş durumdaki frizlerde, mevsimsel döngü temelinde doğanın uyanışı ve Dynoisos şenlikleri yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/perge-ziyarete-acilacak_109687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!