Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Perge’de Dikili Bir Sütunun Olsun

Perge Antik Kenti kazı çalışanlarıyla, Kültür Gelişme Vakfı’nın başlattığı “Bir sütun da sen dik” kampanyasından elde edilecek gelirle, caddedeki ve agoradaki sütunların ayağa kaldırılması ve onarılması hedefleniyor.

NTV-MSNBC
Perge’de Dikili Bir Sütunun Olsun

erge Antik Kenti kazı çalışanlarıyla, Kültür Gelişme Vakfı’nın başlattığı “Bir sütun da sen dik” kampanyasından elde edilecek gelirle, caddedeki ve agoradaki sütunların ayağa kaldırılması ve onarılması hedefleniyor.

Antik kentin kazı başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Perge Tiyatrosu’nun onarılması için bir proje hazırlandığını belirterek, tiyatro ve stadyumun restorasyonu için 18 milyon dolara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Perge Antik Kenti’nin kazı başkanı olan Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Perge’de 1946 yılından bu yana kazı çalışmaları yapıldığını, 1985 yılından bu yana da Perge Kazı başkanlığını yürüttüğünü belirtti. Abbasoğlu, Perge’de bulunan eserlerden 4 bin 500 yıl önceki yaşama ait bilgilerin elde edildiğine dikkat çekerek, “Perge’de yapılan çalışmalar sonucunda bugüne kadar kentin surları, Agora, üç anıtsal çeşme, iki hamam, stadyum, tiyatro ve evlerin bir bölümü ortaya çıkarıldı. Perge’den bugüne kadar 200’den fazla heykel, çanak, çömlek, sikke ve cam çıkarıldı. Çıkarılan eserler Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir” dedi.

Kültür Geliştirme Vakfı ile “Bir sütun da sen dik” kampanyası başlattıklarına işaret eden Abbasoğlu, bu kampanyayla caddedeki ve agoradaki sütunların ayağa kaldırılacağını, onarımların yapılacağını kaydetti.

Perge Antik Kenti’nin simgesi olan güvenlik kuleli ana giriş kapısının onarılacağını vurgulayan Abbasoğlu, onarım için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 500 bin YTL ödenek verildiğini ifade etti.

STADYUMUN GELİRİYLE TİYATRO RESTORASYONU ...
Perge Tiyatrosu’nun onarılması için bir proje hazırlandığını belirten Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, öncelikle stadyumun bir bölümünü hemen tamamlayarak, kültürel faaliyetlere açılabileceğini ve buradan elde edilecek gelirle de tiyatronun restorasyonu tamamlanabileceğini ifade etti.

Abbasoğlu, “6 bin kişi kapasiteli ve heykellerle süslü sahnesiyle Perge Tiyatrosu, Aspendos’tan daha güzel. Perge Tiyatrosu’nun durumu çok iyi. Antalya’ya çok yakın. Sahnesi heykellerle süslü. Ancak bana göre tiyatroların kültürel faaliyetler için çok fazla kullanılması doğru değil” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pergede-dikili-bir-sutunun-olsun_27940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!