Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Permakültür İçin Buluştular

Bayramiç Kazdağı Yeniköy'deki ekolojik yerleşkede gerçekleştirilen Türkiye permakültür bulumasında amaç, Türkiye'de permakültürle aktif olarak ilgilenen insanları buluşturmak ve permakültür ağını güçlendirecek bir ortam yaratmaktı.

bianet.org
Permakültür İçin Buluştular

Türkiye'nin ilk permakültür buluşması 24-28 Haziran Bayramiç Kazdağı Yeniköy'deki ekolojik yerleşkede gerçekleşti. Buluşmadaki en büyük amaç, Türkiye'de permakültürle aktif olarak ilgilenen insanları buluşturacak ve permakültür ağını ve topluluğunu güçlendirecek bir ortam yaratmaktı.

Türkiye'de son iki yılda oluşan ve gelişme gösteren permakültür, Kazdağı Bayramiç'de bugün (28 Haziran) sonlanan dört günlük buluşmayla Türkiye'nin çeşitli kesimlerinden insanların bir araya gelmesine olanak sağladı.

Bill Mollison tarafından 1974'de geliştirilen permakültür, İngilizce "permanent" ("kalıcı") ve "agriculture" ("tarım") kelimelerinin birleşmesinden türeyen bir tasarım bilimi. Diğer yaşamlarla uyum içerisinde ve ekolojik bütüne saygılı bir toplum hayali olan permakültürde, sürdürülebilir yöntem ve tekniklerle sürdürülebilir yerleşim yerleri oluşturulması hedefleniyor. Bu arada kaynakların etik ve mümkün olan en verimli biçimde kullanımı esas alınıyor.

Buluşmanın yöntemi olarak belirlenen Açık Alan Teknolojisi kendiliğinden organize olma, herkesin eşit katılımı, gündemin toplantılarda tüm katılımcılarca belirlenmesi gibi ilkelere dayanıyor. Birkaç atölyenin aynı anda gerçekleştiği buluşmada, zaman sınırlaması olmadı, herkes istediği atölyede diledikleri kadar bulundular.

Türkiye Permakültür Buluşması düzenleyici grubu programı bianet'e anlattı:

* Çok yeni bir hareket, insanlar birbirini tanıma, kim nerede ne yapıyor ve beraber ne yapabiliriz gibi bir aşamada. Gündelik hayatları değiştirmenin yöntemlerine odaklanıyoruz. Gündelik yaşam değişimlerinin daha büyük bir değişime yol açacağına inanıyoruz.

* Birbirini tanımayan, farklı kesimlerden 22-65 yaş arası 140 kadar insan biraraya geldik. Birlikte ne yapabileceğimizi ve birebir yaşadığımız sorunlar için ne tür çözümler üretebileceğimizi konuştuk. Şehirde mahalle bahçeleri ve şehir bahçeleri oluşturmak gibi bir projemiz var. Diğer proje ise kırsaldaki üreticiyle şehirdeki üreticiyi buluşturan, böylece mümkün olduğunca  aracısız bir yol izlemek. Buna toplum destekli tarım ya da toplum destekli takas diyoruz.

* Takas modeli üzerine iki gün tartıştık.  Şu anda çok keyifli bir ortam var. Peynirler, limonlar, zeytinyağları kahkahalarla takas ediliyor. Ekolojik kitaplar basan Sinek Sekiz Yayınevi de takasa kitaplarla katıldı. Az önce bir kitap zeytinyağı takası gerçekleşti.

* Bu yöntem Türkiye'de bu kadar kalabalık bir grupla belki de ilk defa deneniyor. Herkes kendini rahatça ifade etme şansı buldu. (SÖ/ŞA)

Bazı atölye başlıkları şöyle:

- Permakültürün esasları - Permakültür dünyadaki mevcut sorunları nasıl görüyor ve ne tür çözümler üretiyor?

- Kritik etik - Günümüz küresel uygarlığı nasıl ve niçin kaçınılmaz bir çöküşe doğru ilerliyor?

- Topluluk oluşturma ve geniş katılımlara açık dayanışmalar  kurma yöntemleri atölyesi

- Şehirde permakültür uygulamaları nasıl olabilir ve şehir bahçeciliği atölyesi

Ayrıntılı bilgi için web adresleri:

http://permakulturplatformu.org/
http://permacultureturkey.org/

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/permakultur-icin-bulustular_88103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!