Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Perşembe Pazarı Yeşil Alanı Bol Bir Turizm Merkezine Dönüşüyor

Perşembe Pazarı’nın koruma amaçlı planlarının Belediye Meclisi’nin 18 Temmuz Cuma günkü birleşiminde onayladığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Planların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda onaylanmasının ardından bu bölgeyi yeşil alanların ağırlıkta olduğu ve tarihi eserlerin işlev kazandığı bir turizm merkezine dönüştüreceğiz”

ibb.gov.tr
Perşembe Pazarı Yeşil Alanı Bol Bir Turizm Merkezine Dönüşüyor

Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında İspanya Büyükelçisi olarak atanan eski Barselona Belediye Başkanı Joan Clos ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir soru üzerine Perşembe Pazarı’nın koruma amaçlı planlarının Belediye Meclisi’nin 18 Temmuz Cuma günkü birleşiminde onayladığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Planların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda onaylanmasının ardından bu bölgeyi yeşil alanların ağırlıkta olduğu ve tarihi eserlerin işlev kazandığı bir turizm merkezine dönüştüreceğiz” dedi.

Beyoğlu ve Galata ile Haliç sahili birleşecek

Perşembe Pazarı için gereken 1/5000 ölçekli koruma amaçlı imar planlarının tamamlanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildiğini anlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Ancak projenin hayata geçirilmesi için bu yeterli değil. Planlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gidecek. Orada bir değerlendirme yapılacak. Perşembe Pazarı özelinde baktığımızda İstanbul’un bünyesinde önemli bir fonksiyonu olan ve şehrin farklı yönlerini de yansıtan bir bölge. Projeyle buradaki tarihi ve kültürel değerleri korunacak, diğer binalarda tamamen yok edilmeyecek, yer yer tutulacak. Ancak bölgede ağırlıklı yeşil alan olacak. Beyoğlu sırtları ve Galata bölgesiyle bu sahil birleştirilecek. Burayı, Karaköy’den başlayan Perşembe Pazarı’ndan Haliç’in sonuna kadar devam eden ana konsept projenin parçası olarak düşünüp, değerlendirdik. Öte yandan, bu biraz uzun soluklu bir proje ve planın Koruma Kurulu’nun onayından geçmesi gerektiği için işe başlama tarihi seçimden sonraya kalabilir.”

Gayrimenkul sahipleri işletmeci olacak

Projede öngörülen niteliksiz yapılardan bazılarının kaldırılması gerekebileceğini, bunun da Koruma Kurulu’nun onayının ardından netleşeceğini ifade eden Başkan Topbaş, “Bu bölgede koruma-kullanma dengesini gözeterek çok doğru bir adım attık. Özellikle şunu söylemeliyim ki; buradaki gayrimenkulleri maliklerini elinden alarak bir başkasına vermek, farklı işletmelere dönüştürmek yerine, mülk sahiplerini de işin içine katacağız. Gelişme sürecinde ortaya çıkacak olan yeni düzenlemelerde ticaret ve kültür alanı içinde kalan yapılarının mülk sahipleri tarafından işletme fırsatı vereceğiz. Yani tamamen istimlak ederek, belediyenin işlettiği ya da işlettirdiği tesisler oluşturmayacağız” diye konuştu.

Kültürel mirasın korunması öncelikli

Perşembe Pazarı’nın geleceğini tasarlayarak bölgede yeni bir süreci başlattıklarının altını çizen Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İstiyoruz ki bu bölgede turizmden ciddi bir pay alan, şimdiki fonksiyonunu da yoğun trafiği cezbetmeden yapan bir alan oluşsun. Özellikle sahil kesiminin turizm ağırlıklı gelişmesini istiyoruz. Zaten planda öngörülen de bu. Oradaki tarihi ve kültürel değeri olan yapılar korunacak. Diğer yapılardan istimlak gerekenler bedelleri verilerek istimlak edilecek. Özellikle üst kısımda korunması düşünülen yeni yapılara da yeni fonksiyonlar verilecek. Bunu yaparken araziyi istimlak edip yeni fonksiyonu için bir başkasına vermek yerine, binayı maliklerinin değerlendirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Beyoğlu Belediye Başkanlığımda GABSİAD Derneği de ‘buradaki yapıları biz işletmek isteriz. Bizden alıp başkalarına vermeyin’ demişlerdi. Bizim anlayışımız da bu. Planda o binalara verilecek olan fonksiyonlar neyse, maliki arzu ederse gayrimenkulünü o şekilde kendisi işletebilecek. Ancak bölgede çok yoğun bir yapı olmayacak, sadece turizm için yeni fonksiyonlar öngörülebilir. Bu yapılar da kültürel mirası rahatsız etmeyecek boyutta olacak. Nalburlar tabi ki oradan kalkacak. Belki oradaki bedesten içersinde onlara farklı bir fonksiyon verilebilir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/persembe-pazari-yesil-alani-bol-bir-turizm-merkezine-donusuyor_62755.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!