Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Tarihi Surlara Asfalt Döküldü

Peterson Köşkü Üç Yılda Tamam

İzmir Valisi Mustafa Toprak, restorasyonu yılan hikayesine dönen Bornova’daki Peterson Köşkünde incelemelerde bulundu, çalışmaların üç yılda tamamlanacağını açıkladı.

yapi.com.tr
Peterson Köşkü Üç Yılda Tamam

DHA'nın haberine göre, 1857 yılında ticaretle uğraşan bir İngiliz John Peterson’un yaptığı tarihi konak ve bahçesi yıllar önce kamulaştırıldığı mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçti. 1974 yılında tarihi eser olarak tescillenen köşk uzun yıllar kaderine terkedildi, harabeye döndü. 2008 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı binanın restorasyonu için protokol imzaladı. Ancak bürokratik engeller nedeniyle bina Büyükşehir’e bir türlü devredilemedi.Kültür Bakanlığı proktokolü 2012 yılında feshetti.

Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal’ın geçen ayki İzmir ziyaretinde protokol yeniden imzalandı. İzmir Valisi Mustafa Toprak, tarihi köşkü gezip bilgiler aldı. Vali Topkak, "Büyükşehir belediyemiz üç yılda binayı restore edecek ve daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kullanımına verecek. Tarihi köşk restore edildikten sonra atıl kalmasın diye ana amaç olarak vatandaşlarımıza açık kafeterya ve sanatsal faaliyetlerin icra edilebileceği bir alan ve aynı zamanda da binanın yaşaması adına Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğümüz ile Devlet Klasik Türk Sanat Müziği Koromuzun idari binaları olarak kullanılacak. Biz de mutluyuz. İşin doğrusu uzun zamandan beri çok tartışma oluyordu. Yarım kaldığı için değişik talepler vardı, aksamalar vardı. Bu vesile ile protokolün imzalanmış olması kültür ve Turizm Bakanlığımız ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 3 yıl içinde inşaatın bitirilerek ve kültür merkezi ile bütünleşecek şekilde bir yapıya kavuşması sevindiricidir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/peterson-kosku-uc-yilda-tamam_143704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!