Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Petrol İşçisi Uyarmıştı...

Meksika Körfezi'ndeki petrol platformu çökmeden önce burada çalışmış olan bir işçi BBC'ye yaptığı açıklamada, deniz dibindeki kuyuyu acil durumlarda tıkamayı amaçlayan cihazda kazadan haftalar önce bir sızıntı belirlediğini söyledi.

NTV
Petrol İşçisi Uyarmıştı...

eksika Körfezi'ndeki petrol platformu çökmeden önce burada çalışmış olan bir işçi BBC'ye yaptığı açıklamada, deniz dibindeki kuyuyu acil durumlarda tıkamayı amaçlayan cihazda kazadan haftalar önce bir sızıntı belirlediğini söyledi.

İngiltere'nin BP şirketinin işlettiği Deepwater Horizon adlı platform nisan ayında büyük bir patlama ardından sulara gömülmüş ve 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaza sırasında deniz dibindeki kuyuyu kapatması gereken cihaz devreye girmediği için Meksika Körfezi'ne dev boyutlarda petrol sızmaya devam ediyor.

Başkan Obama, ABD'nin Meksika Körfezi'ne kıyısı olan güney eyaletlerini etkisi altına alan petrol sızıntısını ülke tarihinin en büyük çevre felaketi olarak niteledi.

BBC'ye konuşan Tyrone Benton adlı işçi, Deepwater Horizon'da sualtında kullanılan robot aygıtlardan sorumluydu.

Tyrone Benton, patlamadan haftalar önce yaptığı denetleme sırasında kilit önemdeki acil önlem cihazının iki kontrol tankından birinde sızıntı tespit ettiğini söylüyor.

Amirlerinin bu gelişmeyi o zaman BP'ye email ile bildirdiğini söyleyen Tyrone Benton, platformun sahibi olan Transocean şirketinin de haberdar edildiğini belirtti.

Benton, sızıntı tespit edilen kontrol tankının tamir edilmeden kapatıldığını söylüyor.

Kontrol tankının tamir edilebilmesi için platformdaki sondaj çalışmasının geçici olarak durdurulması gerektiğini anlatan Tryone Benton, ''Bu olasılık BP'ye pahalıya malolacaktı'' diyor.

BP, nisan ayında Deepwater Horizon'ın işletimine günde yaklaşık yarım milyon dolar harcıyordu.

Petrol sızıntısından dolayı büyük eleştiri ve mali baskı altında olan BP, acil durumlarda kuyunun ana borusunu kapatması gereken cihazın işletimi ve bakımından kendisinin değil, Transocean şirketinin sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Transocean, patlamadan üç gün önce sözkonusu cihazı kontrol ettiklerini ve hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını açıkladı.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/petrol-iscisi-uyarmisti-_80557.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!