Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Petrol ve Gaz Zenginlerinden İş Kapmaya Çalışıyoruz'

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, “Taahhütte ortaya çıkabilecek yetersizliği Umman, Katar ve Cezayir gibi özellikle gaza ve petrole dayalı piyasalarda alacağımız işlerle kapamaya çalışıyoruz” dedi. Taahhüt işlerinde daha önce alınan projeler devam ettiği için krizin etkilerinin bu alanda 2011’de hissedileceğini söyleyen Yavrucu, bu

Radikal Gazetesi
'Petrol ve Gaz Zenginlerinden İş Kapmaya Çalışıyoruz'

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, “Taahhütte ortaya çıkabilecek yetersizliği Umman, Katar ve Cezayir gibi özellikle gaza ve petrole dayalı piyasalarda alacağımız işlerle kapamaya çalışıyoruz” dedi. Taahhüt işlerinde daha önce alınan projeler devam ettiği için krizin etkilerinin bu alanda 2011’de hissedileceğini söyleyen Yavrucu, bu daralmayı aşmak için bazı ülkelerde yeni pazar arayışlarına girdiklerini açıkladı. Yavrucu şu anda teklif verdikleri ve vermek üzere oldukları yerler bulunduğunu belirtip “Bunlardan en azından birkaçının mukaveleye dönüşeceğini düşünüyorum. Bunlar arasında 2009’da hemen başlayabilecek işler de var” diye konuştu.

Maliyetlerimiz düştü

İkinci çeyrekte kapasite kullanım oranındaki düşüşe bağlı olarak, özellikle imalata yönelik faaliyet kollarında satış ve kârda gerileme yaşadıklarını söyleyen Yavrucu, ancak taahhüt alanındaki gelirlerle bunu dengelediklerini söyledi. Yavrucu, “Özellikle yurtdışı işlerde petrol fiyatlarındaki gerileme, çimento fiyatlarındaki ciddi düşüş gibi etkenlerle maliyetlerimiz önemli ölçüde geriledi. Taahhüt grubu bazı alanlarda yaşadığımız gerilemeyi telafi edecek” dedi.

Ortaklıklar için görüşüyoruz

Enerjide ise, önceden planlanan tüm projelerin devam ettiğini ancak özelleştirme ihalesinde kazandıkları Meram Elektrik Dağıtım’ın devrinin biraz gecikeceğini beliren Ayhan Yavrucu, “Meram’ın devri plânlandığı şekilde ağustos sonuna yetişmiyor, muhtemelen eylül sonu olacak” dedi.
Alsim-Alarko, Kırşehir, Nevşehir, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.’yi 440 milyon dolarlık teklifle almaya hak kazanmışlardı. Devir işleminin ağustos sonu yapılacağı açıklanmıştı.

Yavrucu başka alanlarda da ortak arayışları olduğunu ifade etti ve “Bunlar hem sektörel, hem de proje bazlı ortaklıklar olabilir... Yerli veya yabancı ortak ayrımımız yok” dedi. Yavrucu, 76 MW kurulu gücü olacak Beşkonak hidroelektrik santral projesine ilgilerinin devam ettiğini, EPDK’nın ihale açılması halinde katılacaklarını belirtti.

Yavrucu, Türkiye üzerinden Avusturya’ya gaz taşıyacak Nabucco boru hattı projesinden boru hatları konusunda pay almayı istediklerini, ancak projede bu aşamaya gelinmesinin 2010’un sonu veya 2011’i bulacağını söyledi. Yavrucu bu dev proje için ortak aradıklarını da açıkladı. Yavrucu, özellikle enerji alanında Rusya ve Kazakistan başta olmak üzere fırsat çıkması durumunda yurtdışı satın alma fırsatlarını da değerlendireceklerini söyledi.
Milli Piyango ihalesine yabancı ortaklarıyla giren ancak iptal edilen ihale üzerine Ayhan Yavrucu, ihaleye yeniden girip girmeyecekleri sorusuna “İhale şartlarının nasıl oluşacağına bakacağız. Ancak Milli Piyongo’ya teklif vermek bizim için istisnai ve özel bir durumdu. Prensipte bilmediğimiz işe girmek niyetinde değiliz... Ana faaliyet olarak belirlediğimiz işlerde devam etmek istiyoruz” yanıtı verdi.

Arazi için 2010’u bekliyor

Krizin etkilerinin en son gayrimenkul sektöründen çıktığını, bu nedenle arazi geliştirme projelerini 2010 sonuna kadar beklemeye aldıklarını ifade eden Yavrucu, turizmde ise İstanbul’da şehir otelciliğine yönelik projeleri için Avrupa yakasında yer bakma aşamasında olduklarını ifade etti. Yavrucu, yatırımın tamamlanması için ise 5 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti. 2009 sonunda satış gelirlerinde yüzde 5 büyüme, kârda ise 2008 rakamlarına yakın bir sonuç beklediklerini, ilk yarı itibariyle elde edilen verilerin de bunu doğruladığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/petrol-ve-gaz-zenginlerinden-is-kapmaya-calisiyoruz_71607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!