Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Philips, 59 Milyon Dolar Zarar Açıkladı Güvenlik Nedeniyle Senseo’yu Geri Çağırdı

Hollandalı merkezli elektronik devi Philips, milyonlarca Senseo marka kahve makinasını güvenlik riski yarattığı gerekçesiyle toplatırken, bu yıl ilk çeyrekte satışlarının yüzde 15 düşerek 5.08 milyar Euro’ya düştüğünü duyurdu.

Hürriyet Gazetesi
Philips, 59 Milyon Dolar Zarar Açıkladı Güvenlik Nedeniyle Senseo’yu Geri Çağırdı

Hollandalı merkezli elektronik devi Philips, milyonlarca Senseo marka kahve makinasını güvenlik riski yarattığı gerekçesiyle toplatırken, bu yıl ilk çeyrekte satışlarının yüzde 15 düşerek 5.08 milyar Euro’ya düştüğünü duyurdu.

Kusurlu makine

Şirket sözcüsü Arent Jan Hesselink, kusurlu olan kahve makinelerinin 2006-2008 yılları arasında üretildiğini söyledi. Sözcü, yoğun kireçlenmeyle birlikte ani enerji artışının makinenin kaynatıcısını patlatmasına ve sıcak suyun etrafa saçılmasına neden olabildiğini aktardı. Kusurlu kahve makinelerinin Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya ve ABD’de satıldığını belirten Hesselink, kahve makinesinin milyonda üç kez patlama şansı bulunduğunu kaydetti.

17 olay kayıtlarda

Kahve makineleriyle ilgili 17 olayın kayıtlara geçtiğini, bu vakalarda ’hassas yaralanmalar, çizikler ve buhar yanıkları’ meydana geldiğini dile getiren Hesselink, şirketin makineleri onaracağını ya da değiştireceğini, bunun için 30 milyon Euro tahsis ettiğini ifada etti. Philips, bu yılın ilk çeyreğinde 59 milyon Euro zarar açıkladı. Dünyanın en büyük aydınlatma malzemeleri ve sağlık teçhizatları üreticileri arasında yer alan firma, bu yıl ilk çeyrekte satışlarının yüzde 15 düşerek 5.08 milyar Euro olduğunu açıkladı. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 294 milyon Euro kar etmişti.

5600 kişiyi çıkarttı

Şirketin zarar etmesine küresel ekonominin kötüleşmesinin ve firmanın ürünlerine olan talebin düşmesinin yol açtığı, ikinci çeyrekte de düzelme beklenmediği ifade edildi. Daha önce açıkladığı maliyet kısma çalışmalarını hızlandırdığını bildiren Philips, geçen yıl son çeyrekte istihdam ettiği 121 bin kişiden 7 bininin işine, bu çeyrekte de 5 bin 600 personelin işine son verdi.

Teknoloji firmasına dönüşmeye çalışıyor

SON yıllarda Philips kendisini elektronik üreten firmadan, sağlık ve yaşam tarzına odaklanan bir teknoloji firmasına dönüştürmeye çalışıyor. Şirketin, MRI, CT ve X-ray’li görüntüleme sistemlerini içeren sağlık bölümündeki iş hacmi ve fiyatları yüzde 4.3 oranında düştü. Philips Finansa Direktörü Pierre-Jean Sivignon, görünteleme sistemlerinde ABD’deki fiyat baskısının Ebitta’ları üzerindeki etkisinin 20 milyon Euro olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/philips-59-milyon-dolar-zarar-acikladi-guvenlik-nedeniyle-senseoyu-geri-cagirdi_68220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!