Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pilot ile Hukuk Koruması

AKP'nin hem merkezi hükümet, hem de yerel yönetim aracılığıyla Denizli'de yaptığı uygulamalar, yasalara aykırı olmaları nedeniyle yargıdan dönüyor. Demokrasi Meydanı’ndaki kamu arazisi ve Sümerbank arazisiyle ilgili uygulamalar, AKP'nin mahkemeler tarafından durdurulan projeleri arasında yer alıyor.

Cumhuriyet EGE
Pilot ile Hukuk Koruması

AKP'nin hem merkezi hükümet, hem de yerel yönetim aracılığıyla Denizli'de yaptığı uygulamalar, yasalara aykırı olmaları nedeniyle yargıdan dönüyor. Demokrasi Meydanı’ndaki kamu arazisi ve Sümerbank arazisiyle ilgili uygulamalar, AKP'nin mahkemeler tarafından durdurulan projeleri arasında yer alıyor.

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Denizli İl Koordinasyon Kurulu, AKP'nin kentteki uygulamalarla ilgili yasal süreçleri başlattı. Kurul, önce AKP’li belediye tarafından bir özel şirkete satılan Demokrasi Meydanı’ndaki araziyi ele aldı. Aslında yeşil alan, belediye hizmet alanı ve park olarak düzenlendiği halde, bir dizi meclis kararıyla statüsü ticari alana dönüştürülen arazi, 2005 yılında Multi TurkMall şirketine satılmıştı. TMMOB, Demokrasi Meydanı’ndaki arazi üzerinde yapılaşmanın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle, iki yıl önce Denizli İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Bu dava geçtiğimiz aylarda sonuçlandı. Yargı, araziyle ilgili 4 meclis kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Denizli Belediyesi’nin AKP’li kurmaylarının, hem bu yargı kararının yasal süreci konusundaki tutumu, hem de ortaya koyduğu çözüm önerileriyse tartışmaya yol açtı. Davanın açıldığı tarihlerde Denizli Belediyesi’nin araziyi sattığı Multi TurkMall isimli firmanın yargı sürecine rağmen hızla araziye Forum Çamlık isimli alışveriş merkezi yapması ve faaliyete geçirmesi de ayrı bir tartışma konusu. Denizli Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Nihat Zeybekci ve bürokratlarının, yasaları hiçe sayan tutumlarının arkasında “rant hesaplarının” yattığı ileri sürülüyor.

Yargı kararı sonrası, alışveriş merkezini “yasallaştırmaya” ilişkin belediye meclisi düzenlemeleri, AKP'li çoğunluk tarafından jet hızıyla onandı. Ancak belediye, aynı bölgede başka bir yeşil alan önermek yerine, kentin başka bölgesini yeşil alan olarak belirlemeyi seçti. Zeybekci, karar sonrası eleştirileri, sorunun kendilerinden önce yapılan bir ihmalden kaynaklandığını öne sürerek yanıtladı. Konuyla ilgili TMMOB’a bağlı meslek örgütlerinin de fikrini aldıklarını ileri sürdü.

CHP Meclis Üyesi Tuncer Savru, belediyenin yeşil alan olarak gösterdiği taşınmazların aynı imar bölgesinde olmamasının da farklı bir suç olduğunu belirtti. CHP Merkez İlçe Başkanı Ümit Bahtiyar da Zeybekci’ye yeni alanlarda olumlu görüş belirten meslek odalarının açıklamasını istedi.

‘Adrese teslim’

Denizli Belediyesi Meclisi’nin yaptığı düzenlemelerden bir başka konu da yargıya taşındı. Sümerbank bölgesindeki alana ilişkin ÖYK'nin yaptığı ihalenin ardından belediyenin gerçekleştirdiği düzenlemelerin yasalara aykırı olduğunu kaydeden TMMOB, İl İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, yapılaşma yoğunluğu ve benzer yasal düzenlemelere ilişkin açılan iki ayrı davayla ilgili Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden bilirkişi heyeti istedi. Yücel, “Bu tür düzenlemeler, parsel bazında değil, alanın tamamında yapılmalı. Adrese teslim iş yapılmamalı. Burada yapılan değişiklik, çeşitli sosyal etkileri olan bir değişiklik. Örneğin alandaki okul, oradan başka bir yere taşınacak. Bu da oradaki sosyal hayatı etkileyecektir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pilot-ile-hukuk-korumasi_63792.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!