Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Piri Reis Gemisiyle İzmir Fayının Röntgeni Çekilecek

İstanbul' da Marmara Denizi'ndeki fay hattı üzerinde gerçekleşen araştırmaların ardından Türkiye'de bugüne kadar yapılan en kapsamlı entegre projey

Sabahb>İstanbul' da Marmara Denizi'ndeki fay hattı üzerinde gerçekleşen araştırmaların ardından Türkiye'de bugüne kadar yapılan en kapsamlı entegre projeyle İzmir fayı karadan ve denizden gözlem altına alınıyor. İzmir fayının sismik jeofizik, jeolojik, arkeolojik ve tarihsel veriler yardımıyla analizini sağlayarak fotoğrafını çekecek proje, TÜBİTAK'a sunuldu.

KÖRFEZİN GÖRÜNTÜLERİ
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü Başkanı ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, bunun Türkiye'de şimdiye kadar yapılan en kapsamlı araştırma olacağını söyledi. İzmir fayının tarihte büyük depremlere neden olduğunu hatırlatan Akçığ, ancak bugüne kadar bu zon üzerinde ayrıntılı yerbilim çalışmalarının yapılmadığını vurguladı. Fay zonu üzerindeki çalışmaların karada ve denizde yürütüleceğini anlatan proje yürütücüsü Doç. Dr. Mahmut Drahor da jeolojik çalışmalar sonunda toplanacak verilerin, tomografik ve diğer yöntemlerle değerlendirileceğini belirtti. Piri Reis Gemisi ile körfezde belirli hatlar boyunca sismik çalışmalar yapılacak.
AA

http://www.yapi.com.tr/haberler/piri-reis-gemisiyle-izmir-fayinin-rontgeni-cekilecek_9410.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!