Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Plan Var, Uygulama Yok

İstanbul Deprem Master Planı'nda pilot bölge olarak seçilen Zeytinburnu'nda teknik çalışmalar tamamlandı, ancak uygulama bir türlü yapılamıyor.

Sabah
Plan Var, Uygulama Yok

b>İstanbul Deprem Master Planı'nda pilot bölge olarak seçilen Zeytinburnu'nda teknik çalışmalar tamamlandı, ancak uygulama bir türlü yapılamıyor.

Bilim adamlarının her geçen gün yaklaştığını söylediği İstanbul depremi ile ilgili olarak geliştirilen İstanbul Deprem Master Planı'nın hazırlık çalışmaları için pilot bölge olarak belirlenen Zeytinburnu'da, teknik çalışmalar tamamlanmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçilemiyor. Plan raporuna göre ilçede çürük olduğu tespit edilen binalaın deprem referanslı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılması gerekiyor. Ancak olası bir depremde yerle bir olacağı belirlenen binalarla ilgili olarak hiçbir çalışma yapılmıyor.

FELAKET DERECESİNDE HASAR
Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Zeytinburnu Belediyesi'nce hazırlanan rapora göre çalışmalar sonunda, ilçedeki 16 bin binadan 2 bin 500'ün olası bir depremde yıkılacağı, 54 mahallenin 'felaket derecesinde' hasar görece tespit edildi. Bu durum ilgili kurum ve kuruluşlara deklare edildi. Ancak yıkıcı bir depremde yerle bir olacağı uzmanlarca tespit edilen bu binalarla ilgili bir türlü harekete geçilemedi.

BİLGİLENDİRME BÜROLARI
Öte yandan, plan kapsamında pilot bölge Zeytinburnu'da deprem bilgilendirme büroları kurulacak. Bu amaçla, Zeytinburnu Belediyesi'nin Hollanda Hükümeti'ne sunduğu proje kabul edildi. Hollanda, bilgilendirme büroları için belediyeye 500 bin EURO hibe edecek. Hibeyle ilgili protokol ise bu ay içinde imzalanacak. Deprem bilgilendirme bürolarıyla ilgili proje, İstanbul Üniversitesi ile Zeytinburnu Belediyesi işbirliğiyle hazırlandı. Proje kapsamında bürolarda görev yapacak bir ekip eğitilecek. Ekipte, sosyolog, psikolog, halkla ilişkiler uzmanı ve depremle ilgili teknik elemanlar görev yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plan-var-uygulama-yok_28238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!