Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Planlar Mevzuata Aykırı

Hazırlanan imar nazım planlarının yasalara ve mevzuata uygun olmadığını ifade eden Beyoğlu Eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Yüksek Mimar Hıdır Kaya, AKP Hükümetinin kentsel dönüşümü TOKİ ve bir avuç rantiyecinin çıkarları için hazırladığını ifade etti.

Evrensel Gazetesib>İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama İmar Müdürlüğü’nün yaptığı yeni imar nazım planı (Kuzey Nazım Planı) en fazla etkilenecek bölgelerin başında Kartal’da, 1/5000’lik kuzey nazım planın ve bu planlara bağlı olarak hazırlanan 1/1000’lik planlarla birçok mahallesinde yıkımlar gerçekleştirilecek.

Hazırlanan imar nazım planlarının yasalara ve mevzuata uygun olmadığını ifade eden Beyoğlu Eski Belediye Başkan Yardımcısı ve Yüksek Mimar Hıdır Kaya, AKP Hükümetinin kentsel dönüşümü TOKİ ve bir avuç rantiyecinin çıkarları için hazırladığını ifade etti. Kentsel dönüşüm projesinin, planlamanın temel ilkeleri olan açıklık, hukuka uygunluk, bilimsellik, kamu yararı gibi ilkelere aykırı olarak yapıldığını belirten Kaya, planların bu biçimiyle uygulanmasının imkansız olduğunu ifade etti.

Planların kendi içerisinde çelişkilerinin bulunduğunu ve hazırlanan planlarda yol, su, okul gibi en temel yerlerin bile belirlenmediğini dile getiren Kaya, planın böyle hazırlanmasının amacının TOKİ’nin şirketlerin çıkarları doğrultusunda planları istediği gibi yapmasının yolunu açmak olduğunu ifade etti. Yeni çıkarılacak TOKİ yasasıyla belediyelerin devreden çıkarılacağını dile getiren Kaya, “Birkaç şirketin çıkarı için binlerce Kartallı mağdur edilecek. Yasalar aykırı olan bu plan için vatandaşlar idari mahkemelere baş vurarak, imar yasasının 27. maddesi gereği planın iptal edilmesini istemeliler” şeklinde konuştu.

5 kişinin rahatı için 300 kişi evinden olacak
Yıkımlara karşı mahallelerde halk toplantıları yaparak mahallelileri bilgilendirdiklerini ifade eden Yakacık Mahallelerini Koruma Tanıtma Yaşatma Derneği Başkanı Turan Mencür, “Hazırlanan plan notlarında ‘İstanbul’da artık kimse lüks içinde yaşayamaz. Artan nüfusa uygun yerler yapacağız’ deniliyor. Planlarda hektar başına Hürriyet Mahallesi’nde 300, Yakacık Mahallesi’nde 250 kişi düşecek denilirken Hürriyet Mahallesi’nde konut olmayan alanlara yapılan villalarda hektar başına 5 kişi oturuyor. Bu da planın asıl amacını ortaya koyuyor” şeklinde konuşuyor.

Evleri yıkılacak yoksul insanların işgalci olarak gösterilmeye çalışıldığını ifade eden, Hürriyet Mahallesi Güzelleştirme Geliştirme Koruma Derneği Başkanı Niyazi Şahin de, “Burada oturan insanlar devlete güvenerek tapu aldılar ve bütün vergilerini ödüyorlar eğir ortada bir kanunsuzluk varsa bu insanların mülklerinden edilmesidir” diyor.

CHP Kartal Belediye Meclis Üyesi İbrahim Doğan ise, hazırlanan planların asıl amacının emekçileri kent dışına iterek Kartal’ı zenginlere açmak olduğunu dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/planlar-mevzuata-aykiri_48541.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!