Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Köylüler HES'i Durdurdu

Plansız HES'ler ile Doğa Katliamı Yapılıyor

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Jeoloji Mühendisleri Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, enerjide dışa bağımlılığın azaltılarak yerli kaynakların harekete geçirilmesi gibi meşru ve anlamlı gerekçelendirmelerle, suyu doğal hak olmaktan çıkarıp ticari hale getirerek sermayeye, küresel piyasaya açan politikalardan vazgeçilmesi gerektiği

Referans Gazetesi
Plansız HES'ler ile Doğa Katliamı Yapılıyor

Jeoloji Mühendisleri Odası, sayıları yüzlerce olan plansız nehir tipi hidroelektrik santrali (HES) ya da barajlarla doğa katliamı yaşandığını ifade etti. 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Jeoloji Mühendisleri Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, enerjide dışa bağımlılığın azaltılarak yerli kaynakların harekete geçirilmesi gibi meşru ve anlamlı gerekçelendirmelerle, suyu doğal hak olmaktan çıkarıp ticari hale getirerek sermayeye, küresel piyasaya açan politikalardan vazgeçilmesi gerektiği kaydedildi.
 
Tunceli ve Hasankeyf vurgusu

Doğu Karadeniz'de, Rize Fındıklı'da, Çayeli, Hemşin, Çamlıhemşin İkizdere, Askaroz, Trabzon'da İkizdere Çağlayan Deresi, Uzungöl'de, Artvin'de Papart'ta, Balcı'da, Maçahel'de, Barhal'da dereler üzerine yapılan, sayıları yüzlerce olan plansız nehir tipi HES ya da barajlarla doğa katliamı yaşandığı ifade edilen açıklamada, "Artvin'de Çoruh Vadisi boyunca, vadi üzerinde yer alan onlarca köy ile Yusufeli ilçesi, projelendirilen barajlar ve hidroelektrik santralı sebebiyle sular altında kalacak, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri yok olacaktır" denildi. Tunceli Munzur Vadisi ile çevrenin baraj ve hidroelektrik santral projesi sebebiyle ekolojik dengesinin bozulacağının altının çizildiği açıklamada, "İnsanlar göçe zorlanacak, yaşam kültürünün temelleri yok edilecektir. Hasankeyf'te yapılacak barajlarla tarihi kültürel değerlerimiz sular altında kalma ve yok olma tehdidi altındadır" denildi.

Açıklamada "Dünya Su Günü'nde bir kez daha ifade ediyoruz ki suyun, yalnızca insanlık için değil, canlı ve cansız tüm doğa için vazgeçilmez doğal ihtiyaç olduğu unutulmadan, projeler oluşturulmalı, doğal bir varlık olan suyun kullanımı ve korunması ile ilgili kararlarda yöre, bölge, ülke insanını yok sayma anlayışı terk edilmelidir" ifadelerine yer verildi. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/plansiz-hesler-ile-doga-katliami-yapiliyor_77863.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!