Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Plansız Projesiz Altgeçitler Sorun Yaratıyor'

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş , ''Plansız projesiz altgeçitler yapılıyor. İleride bir arıza olduğu zaman ise, yapılan altgeçitlere nasıl müdahale edileceğini kimse düşünmüyor'' dedi.

Cumhuriyet ANKARAaşkentte artan yağışlarla birlikte altyapı sorunları da kendini göstermeye başladı. Özellikle yağışlar sırasında kanalizasyon sistemlerinin yetersiz kalması, araç altgeçitlerinin adeta göle dönüşmesine neden oluyor. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş , ''Plansız projesiz altgeçitler yapılıyor. İleride bir arıza olduğu zaman ise, yapılan altgeçitlere nasıl müdahale edileceğini kimse düşünmüyor'' dedi.

Toptaş, ASKİ'nin Ankaralılar'dan çok kötü puan aldığını söyledi. Ankara'da yıllardır yürütülen altyapı çalışmalarında en büyük eksikliğin projelerdeki plansızlık olduğunu vurgulayan Toptaş, belediyeler ve ASKİ tarafından yapılan projelerin birbirinden bağımsız olduğunu söyledi. Toptaş, ''Plansız projesiz altgeçitler yapılıyor, arızaya davetiye çıkartılıyor'' dedi. Toptaş, altgeçitlerin trafik sorununu çözemeyeceğini belirterek ''Kuğulu Park'ın oraya yapılan altgeçit, aşırı yağışlı günlerde sular altında kalacak ve trafik sorununa çözüm getirmeyecek. Ulaşıma çözüm bulmak için Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bunun için raylı sistemler yapılmalıdır'' dedi.

Toptaş, Ankara'da 20 yıl sonrasını düşünen ''master planların'' yapılmadığını ve günübirlik çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydetti. Kısıtlı olan kaynakların planlı şekilde kullanılması gerektiğini dile getiren Toptaş, ''Yürütülen projelerde mühendislerin dışında herkes iş yapıyor, bu tür işleri yapan insanların ne kadar eğitim aldıkları bana göre meçhul'' dedi. Toptaş, yaşama geçirilen projelerin bilimsel olarak da denetlenmesi, proje uygulamaya geçtikten sonra çıkabilecek sıkıntıların değerlendirilmesi ve yapılan çalışmanın insanların ihtiyaçlarına ne kadar yanıt verebildiğine bakılması gerektiğini belirtti.

"ASKİ'de 'Ben yaptım, oldu' anlayışı"
ASKİ'nin ''ben yaptım, oldu'' anlayışı ile haraket ettiğini kaydeden Toptaş, ''ASKİ kendisini kapalı bir kutu olarak yönetiyor ve yönlendiriyor. Görevinin dışında işler yapıyor. Bırakın altyapı sorunlarını, ihalelerin nasıl yapıldığını dahi izah etmiyor. İçişleri Bakanlığı tarafından bu konulara el atılması lazım. ASKİ'de bir yönetim sorunu var'' dedi. ASKİ'nin son zamanlarda özelleştirme yoluna gitmeye başladığını savunan Toptaş, bu tip girişimlerin sorunun çözümü olmayacağının altını çizdi.

Şehir Plancılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Karaduman da ''Altyapı üzerinde yeniden yapılanma söz konusu olmuyor. Bir alan, birden çok konut alanına çevrilirken yeni gelen nüfusun ihtiyaçlarını taşıyacak şekilde onarılmıyor'' dedi. Karaduman, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek 'in, ''Siz hiç bu kadar yağmur gördünüz mü?'' açıklamasına da tepki gösterdi. Altyapının normal günler için değil, talebin en fazla olduğu günler için planlandığını belirten Karaduman, ''Altyapı, ömrünüzde bu kadar yağmur gördüğünüz zaman onu taşıyabilmesi için tasarlanır. Bizde ciddi bir planlama sorunu var'' dedi. Karaduman, önümüzdeki günlerde Kuğulu Park'ta yapılan kavşakta da sorunlar yaşanacağını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/plansiz-projesiz-altgecitler-sorun-yaratiyor_49196.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!