Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Plansız Yapılan Üstgeçitler Kullanılmıyor

Başkentin merkezinde yer alan pek çok üstgeçitin kullanışsız olması yayaları zor durumda bırakıyor. Kızılay ve çevresindeki üstgeçitlerin standartlara uygun yapılmaması, basamak yükseklikleri iniş ve çıkışlarda tehlike oluştururken, yurttaşlar üstgeçitleri kullanmak yerine araç trafiğinin hızlı aktığı yolları kullanmak zorunda kalıyor.

Cumhuriyet ANKARA
1 Plansız Yapılan Üstgeçitler Kullanılmıyor

Melih Gökçek’in başkanlığındaki Anakent Belediyesi’nin kent merkezinde yaptığı onlarca üstgeçit standartlardan yoksun olması nedeniyle işlevsiz kalıyor. Yurttaşlar merdivenleri dik ve uyumsuz olan üstgeçitler yerine hızlı araç trafiğine karşın yolu kullanmayı tercih ediyor. Başkentin merkezinde yer alan pek çok üstgeçitin kullanışsız olması yayaları zor durumda bırakıyor. Kızılay ve çevresindeki üstgeçitlerin standartlara uygun yapılmaması, basamak yükseklikleri iniş ve çıkışlarda tehlike oluştururken, yurttaşlar üstgeçitleri kullanmak yerine araç trafiğinin hızlı aktığı yolları kullanmak zorunda kalıyor.

AKP’li Melih Gökçek’in 15 yıldır Anakent Belediye Başkanlığı’nı yaptığı başkentte, yayaların yoğun olduğu bölgelerde standartlara uygun ve kullanışlı bir üstgeçit bulunmuyor. Her gün milyonlarca yayanın gelip gittiği Kızılay ve yakın çevresine yapılan üstgeçitlerin kullanışsızlığı yayaları araç trafiğinin hızla aktığı yolları kullanmaya mecbur bırakıyor. Kent merkezindeki ulaşımda yayaların değil, araçların üstünlüğü ilkesiyle Kızılay’da hemen hemen her ana caddeye yapılan üstgeçitlerin işlevsizliğinin yanı sıra bakımsızlık nedeniyle her tarafları kir ve pas içinde, basamakları kırılmış durumda. Ayrıca üstgeçitlerin birçoğu yaya kaldırımlarını da işgal ediyor. Basamak yükseklikleri, korkuluklar ve kullanılan malzemeler standartlara uygun yapılmadığından iniş ve çıkışlarda tehlike oluşturuyor. Toplu taşım duraklarıyla yaya dolaşımının kesiştiği yerlerde trafik sıkışması ile ilgili sorunlar yaşanırken, bu bölgelerde toplu taşım araçlarına inip binen yayaların can güvenliği de tehlike altında bulunuyor.

Özellikle yaya yoğunluğunun olduğu Kızılay ve çevresinde yer alan üstgeçitlerin hemen hemen hepsi merdivenlerinin uyumsuz ve dik oluşu nedeniyle işlevsiz bir halde kentin ortasında bir demir yığını olarak duruyor. Kızılay ve çevresinde 17 adet üstgeçit bulunuyor. Üstgeçitlerin 5 tanesi yalnızca tek bir cadde üzerinde (Meşrutiyet Caddesi) yer alıyor. Dünyanın hiçbir kent merkezinde bu kadar üstgeçit bulunmazken, başkentteki üstgeçitlerin işlevsizliği ise ayrı bir sorun oluşturuyor.

Kullanışsız olmaları nedeniyle üstgeçitler yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesine olanak sağlaması yerine, gençlerin oturup sohbet ettikleri birer yapı olarak kullanılıyor. Üstgeçitlerdeki merdivenlerin yükseklikleri ve dikliği özellikle yaşlı ve engelli yurttaşların merdivenleri kullanamamasına neden oluyor. Kızılay ve çevresinde yer alan üstgeçitlerin tamamından tekerlekli sandelye kullanmak zorunda kalan engelli yurttaşlar yararlanamıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/plansiz-yapilan-ustgecitler-kullanilmiyor_71331.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbul Beşiktaş 'ta Deniz Müzesi önündeki üstgeçidi de kimse kullanmıyor, yayalar yeşil ışık yanınca karşıya geçiyor. Aklın yolu bir.. Paris, Londra, Berlin, Viyana vb şehirlerde üstgeçit yok. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!