Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Polenezköy'ün İmara Açılmasına İtiraz için Süre Doluyor

İstanbul'un son yeşil alanlarından Polonezköy'ü açacak imar kararının askıya çıkması çevrecileri ayağa kaldırdı. Planla tabiat parkı Polenezköy'e otel, AVM ve ofisler yapılabilecek. Plana itiraz süresi 24 Ocak'ta doluyor.

yapi.com.tr
Polenezköy'ün İmara Açılmasına İtiraz için Süre Doluyor

İstanbul Anadolu yakasının en gözde yeşil alanlarından Polenezköy’de yapılaşmaya açılıyor. Plan kapsamında Polonezköy Tabiat Parkı sınırı içinde kalan köy alanına, “seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı” özellikleri getiriliyor.

Vatan gazetesinin haberine göre 26 Aralık’ta askıya çıkan imar planına 24 Ocak’a kadar itiraz edilmediği takdirde planlama alanı kapsamında yapılaşma şartlarını aşmamak koşulu ile günübirlik turizm tesis alanları, lokanta gibi tesisler yapılabilecek. Plana çevreci kuruluşlardan büyük tepki gelirken Şehir Plancıları Odası ve Çevre Mühendisleri Odası ortak bir kararla imar planına ilişkin itirazda bulunabileceklerini açıkladı.

Tabiat parkına AVM, ofis kafeterya

Planın yürürlüğe girmesi durumunda 1994’te ‘Tabiat Parkı’ statüsüyle korumaya alınan Polonezköy imara açılmış olacak. Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açan planda konut için emsal 0.15, yükseklik 6.50 metre yani 2 kat olarak belirlenirken, turizm konaklama tesisi yapılması halinde emsal 0.20’ye çıkacak. Ticaret alanında AVM’ler, ofis, kafeterya, banka, finans kurumlan yapılabilecek.

Polonyalı 2 general tarafından 1842 yılında kurulan köye Polonya’nın işgal edilmesiyle gelen sığınmacılar yerleştirildi. Yıllarca İstanbul’un uzak, yeşil bir köyü olan Polenezköy, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün inşasıyla İstanbul’a’yaklaştı’

http://www.yapi.com.tr/haberler/polenezkoyun-imara-acilmasina-itiraz-icin-sure-doluyor_115622.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!