Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Praktiker Metro Grubu ile Yollarını Ayırdı

Praktiker Türkiye Genel Müdürü Werner Mueller, Praktiker'in Metro Grubu'ndan ayrıldığını bildirdi. Mueller, düzenlediği basınla sohbet toplantısında, Praktiker'in Almanya'daki en büyük yapı marketi olduğunu ve 8 ülkede bulunduğunu ifade etti.

CNN Türk
Praktiker Metro Grubu ile Yollarını Ayırdı

raktiker Türkiye Genel Müdürü Werner Mueller, Praktiker'in Metro Grubu'ndan ayrıldığını bildirdi. Mueller, düzenlediği basınla sohbet toplantısında, Praktiker'in Almanya'daki en büyük yapı marketi olduğunu ve 8 ülkede bulunduğunu ifade etti. Mueller, Doğu ve Güney Avrupa'da büyümeye devam etmeyi hedeflediklerini, Türkiye'de de genişlemeyi, büyümeyi sürdüreceklerini söyledi.

Hipermarket ve toptancı market olmayı kendisine strateji olarak seçen Metro AG'den ayrıldıklarını bildiren Mueller, şöyle konuştu:

''Metro'dan ayrılmamız bize birçok fayda sağlayacak. Güçlü olduğumuz alanlara yoğunlaşma, daha hızlı karar alma ve daha hızlı hareket etme imkanına kavuşacağız. Çekirdek işimize daha fazla yoğunlaşmaya devam edeceğiz. Bu ülkeye Metro ile girmek bizim için bir avantajdı. Metro'dan ayrıldık ama bazı ortak sinerji yaratabileceğimiz alanlarda hala birlikte çalışıyoruz.''

Türkiye'den yurtdışına ihracat
Türkiye'deki genç nüfusa bakıldığında yatırım ve büyümeyi hızlandırmak için doğru zaman olduğunu vurgulayan Mueller, şu anda kendilerine dışarıdan ürün sağlayan tedarikçi sayısının 10'dan az olduğunu, 500'e yakın da yerli tedarikçileri bulunduğunu anlattı. Werner Mueller, Türkiye'den yurt dışı Praktiker'lere de ihracat yapıldığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Praktiker, üreticinin dışarıya açılabilmesi için bir platformdur. Türk tedarikçiler diğer Praktiker ülkelerine yayılmak için çok istekli. Diğer Praktiker ülkeleri de buradaki tedarikçilerden ürün alma konusunda çok istekli. Özellikle Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna ve Macaristan'dan talep alıyoruz. Bulgaristan'daki mağazada Bulgar ürünü bulmak mümkün değil. Hedeflerimizden biri de satın almayı merkezileştirmek.''

Çin'in payı az
Mueller, sattıkları ürünlerin yüzde 10'dan azının Çin'den geldiğini, bunların Türkiye'de bulunmayan ürünler olduğunu anlatarak, şu andaki döviz kuruna bakıldığında dışarıdan ürün getirmenin çok cazip olmadığını, her zaman için Çin ürünlerinin belli bir yüzdede kalmaya devam edeceğini söyledi.

Praktiker Türkiye'nin 2005 cirosunun 100 milyon euro olduğunu, yerli tedarikçilerin yıllık satın alma cirosunun da 60 milyon euro seviyesinde bulunduğunu bildiren Mueller, ''Hedefimiz sektörde bir numara olmak. Bunun için de her yıl 3 mağaza açmamız gerektiğini biliyoruz. Batı'ya yoğunlaşıyoruz. Anadolu'ya da yatırım yapmamız gerektiğini unutmuyoruz'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/praktiker-metro-grubu-ile-yollarini-ayirdi_46601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!