Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Proje Çizimi İngiliz Penspen'e Verildi Nabucco'ya 5 Milyar Euro Harcanacak

Türkiye'nin enerji koridoru olmasındaki en önemli unsurlardan biri olan Nabucco projesinde önemli bir adım atıldı. Boru hattının projesinin çizimi İngiliz Penspen firmasına verildi.

Zaman Gazetesiirketin , tüm teknik detay, mühendislik ve tasarım çalışmalarının koordinasyonundan sorumlu firma olarak tayin edildiği bildirilirken, projeye 5 milyar Euro harcanacağı ifade edildi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol imzasıyla yapılan yazılı açıklamaya göre, BOTAŞ'ın da ortağı bulunduğu Türkiye-Bulgaristan-Romanya-Macaristan-Avusturya Doğalgaz Boru Hattı'nın (Nabucco) projesinde önemli bir aşamaya gelindi. Ocak 2008 itibarıyla mühendislik çalışmalarına resmen başlandı. İngiliz firma, temel mühendislik tasarımının yapımı ile 5 ülkede milli şirketler tarafından yapılacak diğer mühendislik işleriyle kamulaştırma etüt ve çevre çalışmalarını da kapsayan inşaat öncesi çalışmaların koordinasyonu için 'genel mühendis' olarak tayin edildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: Penspen, tüm Avrupa kapsamında çıkılarak gerçekleştirilen ihale prosedürü sonucunda mühendislik görevine atandı. Ortalama ihale bedeli yaklaşık 9 milyon Euro'luk bir meblağı kapsıyor. Her ülkenin detaylı mühendislik tasarım çalışmalarını yapacak yerel mühendislik şirketlerinin seçim süreci genel mühendislik firmasının katkılarıyla devam edecek olup, yılın ilk yarısı içinde 5 ülkede 5 ayrı firmayla sözleşme imzalanması planlandı. Firma, ocak ayı içinde çalışmaya başlayacaktır. Yıl sonuna kadar da temel mühendislik çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Açıklamada, her ortak ülkenin milli Nabucco şirketinin, bulunduğu ülkede yapılan mühendislik, kamulaştırma ve çevresel etki değerlendirme çalışmalarını koordine edeceği belirtildi. Düzyol, "Toplam yatırım miktarı yaklaşık 5 milyar Euro'yu bulacak hat tamamlandığında, yıllık taşıma kapasitesi 31 milyar metreküp olacak" bilgisini verdi. Öte yandan Türkiye'ye doğalgazın metreküpünü 400 dolara satan Rus Gazprom şirketi, Özbekistan'dan gazı bu yılın ilk yarısında 130 dolar ikinci yarısında 160 dolar almak üzere anlaştığı öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/proje-cizimi-ingiliz-penspene-verildi-nabuccoya-5-milyar-euro-harcanacak_58965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!