Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Proje Tamamlandığında Zeugma Mozaikleri Yerinde Seyredilecek

Zeugma Kazı Başkanı Doç Dr Kutalmış Görkay, Zeugma’da yürütülen projelerin hayata geçmesi halinde, mozaiklerin yerinde sergileneceğini söyledi.

Zamaneugma Kazı Başkanı Doç Dr Kutalmış Görkay, Zeugma’da yürütülen projelerin hayata geçmesi halinde, mozaiklerin yerinde sergileneceğini söyledi.

Çıkarılan mozaiklerin yerinde sergilenmesi için çalışma yürüttüklerini ifade eden Görkay, “Mozaiklerin yerinde sergilenmesi için projeler hazırladık. Bilindiği gibi, şu an gün yüzüne çıkarılan eserler burada korunuyor. Bu alanın üstünü kapatma çalışmaları devam ediyor. Bu sağladıktan sonra, çıkarılan mozaikleri yerinde teşhir edebileceğiz.”dedi. Zeugma’nın kaderinin, baraj suyunun yükselişinin durmasıyla değiştiğine dikkat çeken Görkay, Zeugma’yı turizme kazandırmak için herkesin seferber olduğunu ifade etti.

Zeugmanın tarihi hakkında da bilgiler veren Görkay, “Kent, Seleika ve Apemea diye ikiye ayrılıyordu. Apemea, sular altında kaldı. Seleika ise, bu yamaçta Zeugma adıyla tanındı. Zeugma Ordugah şehri olduğu için farklı ülkelerden insanlar yaşamış. Bu insanlar, kendi kültürlerini, mozaiklere işlemiş. Mozaiklerde, çok değişik mitolojik öyküler ortaya çıkmış.” dedi. Zeugma’nın ilin kalkınması açısından önemine vurgu yapan Görkay, buranın kurtarma kazılarıyla dünyaya mal olduğunu söyledi. Görkay, göreve geldiğinde, kazı çalışmalarının durmuş olduğunu, mozaiklerin ise, depolarda tutulduğunu kaydetti. Kazılara yeniden başlanması ve eserlerin sergilenebileceği bir müzenin yapımı için harekete geçtiğini hatırlatan Görkay, “Bugün mozaiklerin sergelenebildiği bir müzeye kavuşmuş bulunuyoruz. Bir yandan da kazılar sürüyor. Zeugma’nın turizme kazandırılmasına katkıda bulunan, başta arkeologlarımız ve yerel yöneticilerimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/proje-tamamlandiginda-zeugma-mozaikleri-yerinde-seyredilecek_32869.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!