Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Projeler 2007'de de Sözde Kaldı

AKP'li Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi'nin 2007 yılı içinde tamamlanacağına ilişkin söz verdiği birçok proje 2008'e kaldı.

Cumhuriyet ANKARA
Projeler 2007'de de Sözde Kaldı Bir zamanlar Gançlik Parkı

KP'li Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi'nin 2007 yılı içinde tamamlanacağına ilişkin söz verdiği birçok proje 2008'e kaldı. Belediyenin 2007'de tamamlayamadığı, 2008'e sarkan projelerinden örnekler şöyle:

Gençlik Parkı 30 aydır harabe

Bir zamanlar Ankara'nın en önemli eğlence dinlence alanı olan Gençlik Parkı'nın yeniden düzenlenmesi yaklaşık 3 yıldır sürüyor. 6 Mayıs 2005'te başlatılan yeniden düzenleme çalışmalarının üzerinden tam 30 ay geçmesine karşın hiçbir ilerleme sağlanamadı. Gençlik Parkı'nın yenileme çalışmalarının önce 29 Ekim 2006'da bitirileceği sözünü veren Gökçek, daha sonra bu tarihi bir yıl erteleyerek, parkın 29 Ekim 2007'de açılacağını duyurdu fakat gerçekleştiremedi. Çalışmalar kapsamında parkta bulunan işletmeler yıkılırken, yıkıntıların inşaat pislikleri parkın içinde bırakıldı. Gençlik Parkı'nın "yenileme çalışmaları" kapsamında Anakent Belediyesi tarafından önce harabeye çevrilmesi, ardından da kaderine terk edilmesi birçok korsan işletmenin ortaya çıkmasına ve asayiş sorunlarına da neden oluyor. Anakent Belediyesi'ne ait su tankerlerinin adeta bir "otopark" gibi kullandığı parkın, 2008 yılında gerekli çalışmalar yapılarak tekrar hizmete açılıp açılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Metro çalışması 7 yıldır sürüyor

2007 'de "bütçe yetersizliği" nedeniyle yeni yıla bırakılan bir başka proje ise raylı sistem çalışmaları oldu. 2001 yılından bugüne kadar, aradan 7 yıl geçmesine karşın, metro çalışmaları "açıp kapatılan tünellerden ibaret" bir görüntü ortaya koydu. Önce 2004 daha sonra 2005'te tamamlanacağı duyurulan metro hatlarından hiçbiri 2007 yılı içinde hizmete açılamadı. Biri bitmeden, diğeri başlatılan 5 farklı hattın çalışmaları kaynak sıkıntısı nedeniyle durma noktasına gelirken, söz konusu sıkıntıyı aşmak için Anakent Belediye Başkanı Gökçek, EGO'nun doğalgaz ayağını özele devretmeyi gündeme aldı. Gökçek, özelleştirme sayesinde sağlanacak kaynağın metro çalışmalarına aktarılacağını açıkladı.

Ankara hâlâ karanlıkta

Son iki yıldır kentin gündeminde olan Ankara'nın ışıklandırma sorunu da çözüm için sırada bekleyen konular arasında... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Anakent Belediyesi arasında 2006'da yapılan anlaşma gereği kentin ışıklandırma yetkisinin Anakent Belediyesi'ne geçmesine karşın, bu yıl da kentin ışıklandırılmasına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmadı. Ankara'nın birçok cadde ve sokağı hâlâ karanlığa mahkûm! Ayrıca gün aşırı yaşanan elektrik kesintileri de başkentte 21. yüzyıla yakışmayan manzaraların yaşanmasına neden oluyor.

Suda sıkıntı devam ediyor

Geçen ağustos ayında Ankara'yı yaklaşık 3 hafta susuzluğu mahkum eden Anakent Belediyesi, birçok eleştiriye karşın Kızılırmak Projesi'nde ısrar etti. Kızılırmak Suyu'na ilişkin eleştirileri dikkate almadı. Kızılırmak Projesi'nin tam olarak ne zaman tamamlanacağı ise hafta başında hâlâ net değildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/projeler-2007de-de-sozde-kaldi_58419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!