Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Projem İstanbul” Meyve Veriyor...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı "Projem İstanbul" çalışması kapsamında ilgili sektör kurum, kuruluş ve birimler ile stratejik planlama uzmanlarıyla düzenlediği toplantıların 11'incisi Saraçhane'deki Gençlik Spor Salonu'nda yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Mimar Huriye Tunç

ibb.gov.tr
“Projem İstanbul” Meyve Veriyor...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı "Projem İstanbul" çalışması kapsamında ilgili sektör kurum, kuruluş ve birimler ile stratejik planlama uzmanlarıyla düzenlediği toplantıların 11'incisi Saraçhane'deki Gençlik Spor Salonu'nda yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Mimar Huriye Tunç tarafından hazırlanan "Yeraltı Metro İstasyonlarında Standartlaşma ve Algısal Faktörler" isimli yüksek lisans tezinin başaralı sonuçları toplantıda paylaşıldı.

Bilgilendirme toplantısına akademisyenler, İBB’nin ilgili birim, ortaklık ve şirketlerinin yetkili ve uzmanları ile Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü'nün uzmanları katıldı. Toplantıda konuşan Strateji Geliştirme Daire Başkanı Köksal Tandıroğlu, İstanbul’daki kentçi toplu ulaşım için raylı sistemlerin önemini ve sürdürülen raylı sistem çalışmalarını anlattı.

Konuşmanın ardından metro istasyonlarının mimari tasarım kriterleri ile ilgili tez hazırlayan Huriye Tunç, Yüksek Lisans Tezininin tanıtım sunumunu gerçekleştirdi. Huriye Tunç, metro istasyonlarındaki tasarımların, kullanıcıların algısal faktörleri gözönünde bulundurularak beklentilerini karşılayacak düzeyde şekillenmesi gerektiğini belirterek, ışık, renk, biçim malzeme, doku, duvar resmi, müzik, ve afiş sanatı gibi öğelerin metro istasyonlarında ele alınması gerektiğini kaydetti.

Metrolarda gerçekleştirilen anketlerde kullanıcı memnuniyetinin yüzde 92 olduğunu vurgulayan Tunç, algısal faktörler artırıldığı takdirde metroların daha ferah, eğitici ve zevkli mekânlara dönüştürülebileceğini ifade etti. Tunç, tez sunumunda raylı sistemlerin dünyadaki birçok metropolde kent içi ulaşımın omurgasını oluşturan gelişmiş, çağdaş sistemler olduğunu ve bu tür çalışmaların daha genişletilerek geliştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/projem-istanbul-meyve-veriyor-_61905.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!