Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Projenin Üçte Biri Tamam!

İzmir'de Sahil Yolu ile Yeşildere Caddesi'ni birbirine bağlayacak olan Konak Tünelleri'nin üçte biri tamamlandı.

yapi.com.tr
Projenin Üçte Biri Tamam!

Yeşildere tarafında iki tüp halinde ilerleyen tünellerden biri 387 metre, diğeri 535 metre kazıldı. Ancak Konak tarafında yedi ayrı bölgede arkeolojik ve tarihi SİT olduğu için kazı çalışmalarına başlanamadı. Tünelin Yeşildere ayağında mühendisler ekskavatör ile taşları kırarken Konak tarafında arkeologlar fırça ve spatula ile çalışıyor.

DHA'nın haberine göre, İzmir'de Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, Yeşildere Caddesi'ndeki trafik ile Sahil Yolu'ndaki trafiğin aktarımını sağlamak, Konak'tan Havalimanı, Otogar, Gaziemir ve Buca'ya gidişi kolaylaştırmak için Konak Tünelleri'nin yapımına 1.5 yıl önce başladı. Bin 674 metre uzunluğunda çift şeritli iki tüpten oluşan tüneller, Konak ve Yeşildere'den aynı anda kazılacaktı. Yeşildere tarafında tünellerden biri 387 metre, diğeri 535 metre kazıldı. Kazı çalışmalarında en az 250 en çok 500 kişi görev yapıyor. 24 saat süreyle yapılan kazılarda günde ortalama 2.5 metre ilerleniyor. Ekskavatör, kaya delici, kepçe gibi iş makineleriyle yapılan kazılarda zemin, yumuşak olduğu için güçlendirme çalışmaları öne çıkıyor.

Tünel, şu anda Beştepeler Lisesi'nin altında

Karayolları İzmir 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, tüneli delerken adeta iğne ile kuyu kazdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim için yumuşak zemin zor zemindir. Kolay delinir ama güçlendirme gerekir. Çünkü tünelde kazı yapıp altına insanları, makineleri sokuyoruz. Onun için çok iyi desteklemek gerekir. Zemin yumuşak olduğu için günde 2- 2.5 metre ilerliyoruz. İğne ile kuyu kazıyoruz. Delme ve patlatma yapmıyoruz. Teknik olarak Avusturya metodu uyguluyoruz. Zemini kendi kendine taşıttırıyoruz. Şu anda yerin 50 metre altındayız. Tünelin en derin yeri 62 metre. Yukarıda hayat devam ediyor. Şu anda Dumlupınar Mahallesi Beştepeler Lisesi'nin 50 metre altındayız. 40 mühendis görev yapıyor. Şantiyede adeta yaşam alanı yarattık. Bazı işçilerimiz burada kalıyor.”

Tünelin Konak tarafında arkeolojik kazı var

Projeye göre tünel açma Konak ve Yeşildere tarafında aynı anda başlayacaktı. Ancak Konak'ta yedi ayrı bölge kentsel, arkeolojik ve tarihi SİT ilan edildi. Bu nedenle çalışmalar SİT Kurulu'nun onayıyla yürüyor. Konak'taki çalışmalarda ortaya çıkan 1850 yılına ait mezar başka bir yere taşındı. Tünelin Konak tarafından inşaat ve jeoloji mühendisleri değil arkeologlar, müze ve kurul yetkilileri görev yapıyor. Arkeologlar bazen elleri bazen de fırça ve spatulalarla kültür varlıklarına zarar vermemeye için çalışırken Karayolları, SİT Kurulu'nun yer teslimi yaptığı alanda forekazık çakma çalışmalarını sürdürüyor. 450 fore kazıktan 100'ü çakıldı.

Arkeolojik kazılar geciktirdi

Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdürkadir Uraloğlu, Konak'taki arkeolojik kazılar nedeniyle projenin şimdiden üç ay geciktiğini belirterek, “Projeye başladığımızda altında ne olduğunu biz bilmiyorduk. İşin ehlinin bilmediği yerde bizim bilmemiz zaten mümkün değil. Yeşildere'de makine ile orada elle kazı yapıyoruz. En az iki arkeolog görev alıyor. Kontrollü ve ağır bir çalışma ile devam ediyoruz” dedi.

Tünelden 11 bin kamyon taş çıktı

2014 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen Konak Tünelleri, bin 674 metre uzunluğunda, iki gidiş iki geliş olmak üzere iki tüpten oluşacak. Asfalt yol, sekiz metre genişliğinde olacak. Yolun iki tarafında 110 santimetre genişliğinde yaya yolları yer alacak. Tünelden bugüne kadar 11 bin kamyon taş çıktı. Bunlardan nitelikli olanları inşaatlarda dolgu malzemesi olarak kullanılıyor. Tünelden sonra 850 metre uzunluğunda bağlantı yolları yer alacak. 200 metre çapında döner kavşak yapılacak. 28 viyadük ayağından 24'ü tamamlandı. En yüksek viyadük ayağı 23 metre. Konak Tünelleri'nin maliyeti 150 milyon lira.

Yılda 30 Milyon Lira tasarruf sağlayacak

Konak Tünelleri, ‘Varyant' tan sağlanan bağlantı yolunun yerine geçecek. Sahil Yolu'ndan Yeşildere'ye trafik sıkışıkken 30 dakikada gelinirken tüneller devreye girdiğinde bu süre birkaç dakikaya inecek. Konak Tünelleri'nden ilk zamanlarda günde 40- 45 bin araç geçecek, bu araç sayısının orta vadede 59 bin, uzun vadede 70 bin olması bekleniyor. Akaryakıt başta olmak üzere amortisman ve işletme giderleri dikkate alındığında yılda 30 milyon lira tasarruf sağlanacak. Maliyeti 150 milyon lira olan tünellerin 5-6 yılda kendisini amorti etmesi bekleniyor.

Tünelin giriş ve çıkışlarında ışık ölçer konacak

Konak Tünelleri'nde kaza olması durumunda sağlık ekiplerinin kısa yoldan ulaşabilmeleri için ara geçişler yer alacak. Yangın algılama sistemi kurulacak. Yangın söndürme için sulu ve köpüklü sistemler yer alacak. 24 saat kameralı kontrol sağlanacak, havalandırma için jet fanlar konacak. Tünelin aydınlatması özel olacak. Tünelin giriş ve çıkışlarına ışık şiddetini ölçen cihazlar yerleştirilecek. Böylece gündüz sürücünün gözünün kamaşması engellenecek. Gece de aydınlatma düşürülecek, sürücü tünele girerken gözü kamaşmayacak, geçici körlük olmayacak.

ETİKETLER: İzmir Konak
http://www.yapi.com.tr/haberler/projenin-ucte-biri-tamam_108797.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!