Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Projeyi Tamamla Yoksa Yıkacağız

Maslak’ta Doğuş Holding’e ait 120 metre yüksekliğindeki gökdelenin yapı ruhsatına aykırı inşa edildiği için yıkımına başlayan Sarıyer Belediyesi, ilçedeki bir başka sembol yapı için de düğmeye bastı.

yapi.com.tr
Projeyi Tamamla Yoksa Yıkacağız

2002 yılından bu yana kaba inşaat halinde bekleyen Hacıosman’daki Grand Prestige İstanbul adlı otel için devreye giren belediye, mal sahibi Uran Holding’e “Projeyi bitirmezseniz yıkacağız” dedi.

Takvim belli değil

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, yapı ruhsatları geçtiğimiz yıllarda mahkeme tarafından iptal edilen otel için yeni imar planlarına uygun olarak ruhsat alması gereken Uran Holding’in 24 kat inşaat hakkı bulunuyor. Temeli 90’lı yıllarda İsmet Uran tarafından atılan otel inşaatı, ünlü işadamının 1995 yılında uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından durmuştu.

Önceliği Ankara’daki konut projelerine veren Uran Holding, 317 odalı beş yıldızlı otel ve 108 rezidansın yer alacağı proje için yakın zamanda adım atmazsa Sarıyer Belediyesi yıkım işlemini gerçekleştirecek. Yıkım masrafları da Uran Holding’e ödetilecek. Sözcü’nün görüştüğü Uran Holding yetkilileri, şu an için söz konusu inşaatla ilgili net bir takvim bulunmadığını söyledi.

Uygulama sürecek

Sarıyer Belediyesi yetkilileri, imar mevzuatına ve yapı ruhsatlarına aykırı şekilde ilçede inşa edilen yapılarla ilgili uygulamaların devam edeceğini açıkladı. Sarıyer Belediyesi geçtiğimiz hafta Türkiye’de bir ilke imza atarak, yasa dışı inşa edildiği için Doğuş Grubu’nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) satın aldığı ve Korkmaz Yiğit tarafından Maslak’ta inşa edilen 28 katlı bir gökdelenin yıkımına başlamıştı.

Aynı parselde, mevcut imar planı ve yönetmeliklere göre hazırlanarak belediye onayından geçecek bir proje doğrultusunda yeni bir yapı inşa edilebilecek. Belediye yetkilileri, “Maslak ile ilgili yeni imar planları onaylandığında, bazı kesimler kaçak yapıların yasalaşacağını öne sürmüştü. Gerçekleştirdiğimiz yıkımla iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı”

http://www.yapi.com.tr/haberler/projeyi-tamamla-yoksa-yikacagiz_142996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!