Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"6,5 milyon binayı dört sayfalık yasa ile nasıl yıkacağız?”

Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, kentsel dönüşümün zorluklarından bahsederek, "6,5 milyon binayı dört sayfalık yasa ile nasıl yıkacağız?” diye sordu. Alp, yeni İnşaat teknolojileri ile endüstrileşmiş yapı üretimine geçilmezse kentsel dönüşümün sadece bir hayal olarak kalacağını belirtti.

yapi.com.tr
"6,5 milyon binayı dört sayfalık yasa ile nasıl yıkacağız?”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)'nde Mimarlık öğrencilerinin düzenlediği konferansa katılan, ünlü mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, gündemdeki 'Kentsel Dönüşüm' ve 'Şehir Meydanı' çalışmaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. AİBÜ Mimarlık Topluluğu tarafından Kongre Merkezi'nde düzenlenen, "Mimarlık Çalışmaları ve Mimarlık Vizyonu" konulu konferansa, Yüksek Mühendis-Mimar ve Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp konuk olarak katıldı.

Mimarinin her şeyden önce toplumun kültürünü yansıttığını ifade eden Prof. Alp, "Binalarımız ve şehirlerimiz toplumun aynalarıdır. Avrupa'da bir şehre uçaktan baktığınızda yemyeşil bir yer içine serpiştirilmiş binalar görürüsünüz. İstanbul'a geldiğinizde, bu renk kahverengi olur. Çevre bizi ciddi şekilde etkiliyor, mutluluğumuzu veya mutsuzluğumuzu belirliyor." diye konuştu.

Konuşmasında, 'Şehir Meydanları' konusuna da değinen Prof. Alp, "Meydan kültürü bizde yok. Nitekim Taksim'de çok çirkin bir alan var. Ama bugün yeniden meydanlarımızı ele almaya başlıyoruz ki biz mimarlar açısından sevindirici bir gelişme." diye ifade etti.

"6,5 milyon binayı dört sayfalık yasa ile nasıl yıkacağız?”

Türkiye'nin gündemindeki önemli konulardan biri olan 'Kentsel Dönüşüm' ile ilgili açıklamalarda yapan Prof. Alp, kentsel dönüşümü gerçekleştirmenin zorluğundan bahsetti. Alp, şöyle konuştu: "6.5 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması gündemde. Türkiye'de 16 milyon Konut var ve neredeyse yarısı yıkılacak. Bu kadar binayı 4 sayfalık bir yasayla yıkıp yeniden yapmak mümkün değil. O kadar çok sıkıntı var ki. TOKİ, 8 yılda 500 bin ev yaptı. Büyük olay oldu. 6.5 milyon yapıyı yıkıp yeniden nasıl yapacağız? Yeni İnşaat teknolojileri ile endüstrileşmiş Yapı üretimine geçmezsek kentsel dönüşüm sadece bir hayal olarak kalır”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-5-milyon-binayi-dort-sayfalik-yasa-ile-nasil-yikacagiz_105507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!