Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Prokon'un Teklifi Ambarlı Santralı için Yeterli'

Elektrik Üretim AŞ'de (EÜAŞ) başlayan soruşturma kapsamında incelenen Ambarlı Santralı rehabilitasyon ihalesini kazanan iş ortaklığının üyelerinden biri olan Prokon firmasından ihaleye yönelik açıklama geldi. Açıklamada Prokon-Ekon (EPP) iş ortaklığının 384 milyon euroluk teklifinin 816 MW kurulu gücündeki bir doğalgaz çevrim santralı yatırımı

Referans Gazetesi
'Prokon'un Teklifi Ambarlı Santralı için Yeterli'

Elektrik Üretim AŞ'de (EÜAŞ) başlayan soruşturma kapsamında incelenen Ambarlı Santralı rehabilitasyon ihalesini kazanan iş ortaklığının üyelerinden biri olan Prokon firmasından ihaleye yönelik açıklama geldi. Açıklamada Prokon-Ekon (EPP) iş ortaklığının 384 milyon euroluk teklifinin 816 MW kurulu gücündeki bir doğalgaz çevrim santralı yatırımı için uygun olduğu belirtildi.

Ambarlı rehabilitasyon ihalesini alan Prokon firmasının yaptığı açıklamada, EÜAŞ'ın açtığı ihaleye 3 firmanın girdiği belirtilerek, EPP iş ortaklığının en düşük fiyat teklifini verdiği, ikinci olan firmanın teklifinin ise 640 milyon euro civarında olduğu kaydedildi. İş ortaklığının önerdiği teknik ve garanti kriterlerinin şartnamelere uygun olduğu belirtilerek, "Kamu İhale Kurulu, ihale dökümanlarında yaptığı incelemeyi müteakip ihalenin şartnamesine ve Kamu İhale Yasası'na uygunluğunu onaylamıştır. EÜAŞ yetkili kurulları da bu onayı müteakip söz konusu işi EPP ortaklığına vermiştir" denildi.

35 yıllık geçmişimiz var

Açıklamada EPP iş ortaklığının 384 milyon euroluk teklifinin 816 MW kurulu gücündeki bir doğalgaz çevrim santralı yatırımı için uygun olduğu belirtilerek, Prokon firmasının 35 yıldır mühendislik ve müşavirlik hizmeti verdiği ifade edildi. Açıklamada, Prokon firmasının Kangal, Çatalağzı, Çayırhan, İskenderun Sugözü, Kuzey Kıbrıs termik santrallerı ile Ankara Baymina, Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santralı gibi termik santralların yerli mühendislik hizmetlerini yaptığı kaydedildi. İş ortağı Ekon şirketinin ise 25 yıldır faaliyette olduğu ve anahtar teslimi sanayi tesisi yapma konusunda deneyimli olduğu kaydedildi.

Açıklamada, şartname gereği sözleşme imza tarihinden önce sözleşme konusu işin tamamını kapsayan ihale bedeli üzerinden proforma fatura düzenlendiği belirtilerek, bunun 10 Kasım 2008 tarihli sözleşmenin de eki olduğu kaydedildi. Sözleşme hükmü gereği avans tutarı üzerinden düzenlenmiş 13 Kasım 2008 tarihli bir proforma faturanın da düzenlendiği tarihte avans tutarına denk banka teminat mektubu ile birlikte EÜAŞ'a verildiği kaydedildi.

Öte yandan, EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün, EÜAŞ Malzeme Yönetimi ve Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kasap ile İnsan Kaynakları ile Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ali Canik'in görevden alınmasına neden olan soruşturmayla ilgili incelemelerin ise hâlâ devam ettiği öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prokonun-teklifi-ambarli-santrali-icin-yeterli_66653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!