Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Putin'in Mezarlık Projesi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görevinin son günlerine yaklaşırken Joseph Stalin’in gerçekleşemeyen bir isteğini yerine getiriyor. Stalin’in hep düşlediği ama bir türlü yapımına başlanamayan devasa ulusal mezarlık için buldozerler çalışmaya başladı.

Taraf Gazetesi
Putin'in Mezarlık Projesi

usya Devlet Başkanı Vladimir Putin görevinin son günlerine yaklaşırken Joseph Stalin’in gerçekleşemeyen bir isteğini yerine getiriyor. Stalin’in hep düşlediği ama bir türlü yapımına başlanamayan devasa ulusal mezarlık için buldozerler çalışmaya başladı. Moskova’nın kuzey ucunda yapılacak olan anıt mezarlıkta bir gün Putin ile Stalin yan yana yatabilecek.

ABD’nin Arlington mezarlığına cevap niteliğinde olacağı söylenen anıtın adı da Federal Askeri Anıt Mezarlık olarak açıklandı. Sovyetler Birliği’nin son dönemlerinde unutulan projeyi, Kremlin 2010’a kadar tamamlamayı planlıyor. 7 mayısta görevi bitecek Putin bu mezarın açılışını Devlet Başkanı olarak göremeyecek ancak o tarihte Başbakan olması bekleniliyor zaten.

Rusya’nın Komünist geçmişiyle bir nevi flörtü sayılan bu mezar fikri 1990’larda tekrar gündeme gelmiş ancak daha ufak boyutlarda tasarlanmıştı. Dönemin lideri Boris Yeltsin’in o zamanlar kabul etmediği proje şimdilerde çok daha büyük bir şekilde hayata geçecek. Rusya’nın kat ettiği yolların gösterilmesi olarak nitelendirilen mezarda Devlet Başkanları ve ulusal kahramanların naaşları bulunacak. Putin’in de ölünce buraya gömüleceği açıklanırken Sovyetler Birliği’nin efsanevi lideri Vladimir Lenin’in de naaşı büyük ihtimalle bu mezara taşınacak. Tabii projeyi ilk defa dile getiren Stalin de bu anıt mezarda yatacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/putinin-mezarlik-projesi_60537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!