Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

PVC Profil Üreticileri İthalat Fonu Endişesinde

PVC profil üreticileri, 11 ülkeden yapılan hammaddeye ithalat fonu konulması endişesini yaşıyorlar. Petkim'in "haksız rekabete neden oluyorlar"

Dünyab>PVC profil üreticileri, 11 ülkeden yapılan hammaddeye ithalat fonu konulması endişesini yaşıyorlar. Petkim'in "haksız rekabete neden oluyorlar" gerekçesi ile 1.5 yıl önce gündeme getirdiği fon ile ilgili olumlu veya olumsuz bir karar alınmaması hammadde ithalatı ve PVC ihracatını olumsuz etkiliyor.
Ege Pen Deceuninck Genel Müdürü Ergün Çiçekçi, PVC profil üreticilerinin yılbaşından sonra Dış Ticaret Müsteşarlığı'na giderek bu konuda bir karar alınmasını isteyeceklerini vurgulayarak "ithalatçı firmalar Türkiye'deki müşterilerine 'dampinge maruz kalmayacak mal' diye fiyat teklifi vermeye başladılar. Bu belirsizlik profil üreticilerini zor durumda bırakıyor. Çünkü ne olacağını bilemediğimiz için uzun süreli bağlantılar kuramıyoruz" dedi.

Bu konudaki tutumu nedeniyle Petkim'i eleştiren Çiçekçi, şunları söyledi:

"Bu işin aslı Petkim'in yanlışları ve basiretsizliğinin sanayiciye, ihracatçıya ve halka fatura edilmek istenmesidir. Türkiye yıllık ortalama 300 bin ton PVC hammaddesi ithal ediyor. Petkim'in üretimi ise sadece 150 bin ton. Petkim'in fon konulması talebinde bulunduğu 11 ülkeden ise toplam ithalatımızın yüzde 85'i yapılıyor. Bu tablodan hareketle PVC hammadde ithalatına fon konulursa PVC hammaddesinin fiyatı artacak ama bu hammaddeden yapılan nihai ürün sıfır gümrükle Türkiye'ye girmeye devam edecek. Böylece dünyanın en büyük pazarlarından biri olan iç pazarımız yabancılara açılacağı gibi yıllık 50 milyon dolarlık PVC ihracatı yapan Türkiye'nin bu ihracat kalemi de baltalanmış olacak. Çünkü bu uygulamadan sonra yerli sanayicinin işletme sermayesine dönük ihtiyaçları daha çok artacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/pvc-profil-ureticileri-ithalat-fonu-endisesinde_2795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!